Доника Боримечкова: Най-големият родителски мит е “малки деца – малки грижи, големи деца – големи грижи”
Доника Боримечкова има бакалавърска степен по Предучилищна и начална училищна педагогика и магистърска степен по Психология на развитието. От 2008 година работи в областта на услугите, предоставяни на деца, като 5 години прекарва в работа с деца в масова детска градина. Вече 10 години развива лична практика като психолог и терапевт, в която се е срещала с различни форми на личностни и поведенчески разстройства, депресивни състояния и житейски ситуации, изглеждащи без изход. Постепенно пред нея се откриват възможности да помага ефективно и в корпоративния свят, където е прекарала една не малка част от съзнателния си живот, вече носеща синергията от знанията и уменията на психолог, администратор и организатор под формата на различни тренинги и обучения.
Преподавател е в Център за професионално обучение за социални дейности. Член е на Българското Общество за Лаканианска Психоанализа, групов член на Новата Лаканианска Школа (NLS) и на Световната Асоциация по психоанализа (WAP) както и на Сдружение „Дете и пространство“.
Продължава формирането си в посока психоанализа, терапия, консултиране. По-специално интересът и е насочен към един специфичен клон от психоаналитичната практика, а именно учението на Жак Лакан.
Защо избра да си психолог?
Защото докато работех в детска градина като педагого, установих, че на някои деца им е нуждна по-специфична грижа и подкрепа.
Какво те мотивира да ставаш сутрин?
Работата. Синовете ми. Мечтите ми.
Кой според теб е най-големият мит за родителството?
Най-големия родителски мит е “малки деца – малки грижи, големи деца – големи грижи”. Няма такова нещо. Ставаш родител и почваш да се грижиш. Това е.
А кое е най-голямото предизвикателство на днешния родител и как ти би го разрешила?
Моето лично предизвикателство като родител е да подкрепям синовете си в това да живеят живота си без конфликти с морала и етиката на обществото, следвайки собственото си желание. До колко съм се справила ще трябва да питаме тях след 50-тина години 🙂
Ако трябва да дадеш само един съвет на родителите – какъв би бил?
Бъдете АВТЕНТИЧНИ и искрени с децата си!
Според теб има ли книга, която всеки родител трябва да прочете?
Да, две са. “Книга за джунглата” на Ръдиард Киплинг и “Малкия принц” на А.С. Екзюпери.