Какви политики имат работодателите към служителите в дълъг отпуск
Отношение към служители в дълъг отпуск
Кои са служителите в дълъг отпуск?
Служителите, които най-често са в дълъг отпуск (над 1 месец) са предимно (бъдещи) родители. Политиките за майчинство са продиктувани от закона. Но някои компании имат редица допълнителни придобивки за майките. В статията „Как работодателите в България подкрепят служителите и техните семейства“, обобщаваме резултатите от проучване сред най-интересните и търсени от майките практики. Допълнителният платен отпуск е една от тези особено ценени от служителите политики.
На 1 август 2022 година влезе в сила решение за нов отпуск по бащинство, отделно от 15-те календарни дни и този нов отпуск е в размер на 2 месеца. Компаниите все още разработват политики за въвеждане му по най-подходящ начин. Някои организации имат подобна политика от години и може да почерпим опит от тях. Този отпуск може да се взима на части или изцяло и винаги се съгласува с директния ръководител.
Междувременно, според проучване на компанията Cushman & Wаkеfield, цитирано от Кариери – във връзка с пандемията от Covid-19 нараства и рискът от прегаряне на работното място (бърнаут). Едно от решенията при бърнаут е дълъг отпуск – за1 месец или за по-дълго.
Други групи служители, които излизат в по-дълъг отпуск са хора, които се възстановяват от болест или се грижат за болен роднина.
В някои организации служителите, които продължават образованието си, също имат право на допълнителен отпуск, понякога и платен. Съществува и т. нар. „творчески отпуск“ (сабатикъл), който може да бъде ползван или след определено прослужено време в компанията, или по взаимна договорка. Целите могат да са свързани с лично развитие, академично образование, пътуване, преподаване и други.
Какви политики за служителите в дълъг отпуск имат компаниите в България?
Все още не съществува официална информация, събрана под формата на обобщени данни.
Темите, които могат да бъдат изследвани са много:
- Какви видове отпуск съществуват в допълнение от вътрешнофирмени политики и как е уредено ползването им?
- Какво се случва с допълнителните придобивки по време на отпуск?
- Имат ли достъп служителите в дълъг отпуск до вътрешнофирмена информация за организационни промени и обяви за работа?
- Как се отразява този отпуск на продуктивността и мотивацията на служителя след връщането му?
- Има ли и какво представлява периодът на адаптация обратно?
- Какъв процент от върналите се, сменят работата си в рамката на 1 година от отпуска в или извън компанията-работодател?
Какво предстои?
Академия за родители, съвместно с 5под5, Tack TMI Bulgaria и U Matter Corporate Wellness, подготвят проучване за политиките на работодателите за служителите в дълъг отпуск, който продължава над 1 месец.
Надяваме се да започнем дискусия по темата, да съберем ценни практики и статистическа информация, които да ни помогнат да разберем по-добре:
- Как се движи пазара на труда по отношение на родителите и другите групи служители в дълъг отпуск
- Какви са процесите на излизане и връщане от дълъг отпуск
- Как компаниите поддържат мотивацията и ангажираността на служителите, докато отсъстват и след адаптацията им обратно
Очаквайте информация относно проучването в началото на ноември 2022 година.