Хранителни нарушения при тийнейджърите
Кои са най-честите хранителни нарушения при тийнейджъри и как да не се стигне до тях
Темата за зависимостите и хранителните разстройства е много актуална. В днешно време и особено с развитието на социалните мрежи, проблемът с хранителни нарушения е все по-често срещан – особено сред тийнейджърите.
Зависимостите и как са свързани с хранителни нарушения?
Зависимо поведение е това, върху човек има нарушен контрол. Ако говорим за хранителни нарушения – те са няколко основни вида:
- Булимия – преяждане, последвано от повръщане
- Анорексия – ограничаване от храна
- Хиперфагия – преяждане
- Компулсивно преяждане – нормално хранене в по-голяма част от деня и преяждане в момент на стрес
- Орторексия – “здравословен” начин на хранене
Друга характеристика на зависимостите е продължаване на това поведение, въпреки негативните последици. Много често човек не осъзнава своето зависимо поведение. Мозъкът по-много интересен начин изкривява реалността и “показва” само търсеният ефект. Това затруднява идентифицирането и лечението на хранителните разстройства.
Какъв е произходът на зависимостите?
Няма еднозначен отговор. Причините са биологични, психо-социални и духовни.
- Биологичните са свързани с темперамента, с който се ражда детето; със специфичния метаболизъм; с фигурата на човек и други
- Психологически фактор – начин, по който човек гледа на света; начин, по който се справя с проблемите и емоциите. Две големи емоции – срам и вина, са пряко свързани с развиването на зависимост – особено, когато говорим за хранителни нарушения.
- Социалните фактори са свързани със самото семейство, както и с обществените нагласи. Много често момичетата, които развиват хранителни разстройства имат майки, които са с неидентифицирано хранително разстройство.
- Духовните фактори са свързани с ценностите на човек – например, култ към тялото или към удоволствието.
Локус на контрол – има вътрешен и външен локус на контрол. Под локус разбираме начина за влияние върху събитията в живота ни и за какво имаме контрол. Трябва да се търси баланс между вътрешния и външния локус.
Видове зависимости
Зависимост към психоактивни вещества
Най-много се говори за зависимост от наркотици. Не се обръща достатъчно внимание на зависимост от алкохол, който се смята за по-социално приемлив от наркотичните средства и се пренебрегва зависимостта от лекарства.
Други форми на зависимост:
- Хазартна зависимост
- Хранителни нарушения
- Любовна зависимост
- Сексуална зависимост
Много често човек се прехвърля от една зависимост на друга. Ако не излекуваме корена на зависимостта, психиката ще има нужда от зависимо поведение.
Ролята на самооценката в развитието и поддържането за зависимост
Много често при младите хора говорим за проблемно поведение – например, искат бързо и лесно да коригират нещо в себе си, да компенсират дефицит.
В основата на зависимото поведение е ниската самооценка – всички хора със зависимост имат проблеми със самочувствието. При хранителните нарушения това най-ясно се вижда. Ниската самооценка се проявява със срам и с вина.
Произход на ниската самооценка
За съжаление произхожда в семейството. Ниската самооценка се поражда по два основни начина.
- Когато от децата се изисква твърде много, когато е критикувано и твърде често е сравнявано с други деца.
- Поведението на родителите – ако са прекалено самокритични, имат отрицателен диалог със себе си, ако са перфекционисти.
- Различни проблеми в семейството – развод, имиграция, бедност.
Ниската самооценка е дълбоко вътрешно усещане, че си дефектен, че си по-лош от другите. Ниската самооценка е все по-често срещана в съвременното поколение.
Детето намира начини да се справи с ниската си самооценка. Например, страни от останалите – срамува се, по-свито е, затворено, не излиза, не контактува, трудно му е да остои границите и вярванията. Такова дете по-лесно се включва във вредно поведение.
Детето може да развие гордост – става съревнователно, много държи да е “добро” дете, възприема се за повече от останалите. Този перфекционизъм може да се прояви и спрямо външния вид.
От уебинара ще научиш още:
- Подробно за Dove Self-esteem project
- Момчетата също развиват хранителни разстройства
- Как са свързани чувството за вина и зависимостите?
- Кои са важните стъпки на лечението на хранителни нарушения?
Лектори: Милена Петрова и Павел Павлов са терапевти по зависимости, сертифицирани обучители по програмата “Трениране на успешни родители”, членове на УС на Асоциация за превенция и работа със зависимости “Само днес”.