От какво имат нужда родителите в България, за да се грижат за децата си спокойно
Автор: Мария Брестничка, НМД
От какво имат нужда родителите, за да осигурят качествена грижа за децата си е въпрос, който обикновено замисля много от нас. В ежедневието си решаваме десетки, ако не и стотици практически въпроси: Как да не си изпуснем нервите, когато тригодишното ни дете се тръшка на пода, крещи и рита с крака? Как да успеем да стигнем навреме от работа да вземем децата, а и да прекараме малко време с тях в края на деня? Как да проведем „онзи разговор“ с тийнейджъра? Това, за което сравнително рядко се сещаме и още по-рядко се борим, обаче, е как живеем като родители в България.
Качествена грижа за децата
Двете неща, които родителите най-често ни казват, когато попитаме от какво имат нужда, за да се грижат за децата си спокойно, са „детски надбавки за всички деца“ и „качествено образование“.
Родителите в големите градове – неизненадващо, добавят „и места в детските градини“. Може би едно от най-притеснителните неща, които виждаме, обаче, е че детето и възпитанието все повече се свързват с напрежение и стрес, отколкото с щастие и удовлетворение. Ние от Национална мрежа за децата твърдо вярваме, че едно от необходимите условия, за да се промени това, е родителите в България да могат да се грижат за децата си спокойно – или Визия за семейна политика.
От какво имат нужда родителите?
През 2015 година Институтът за населението и човека към БАН попита родители дали са доволни от държавната политика в подкрепа на семействата с деца. Резултатът беше притеснителен – 91% от участвалите родители отговориха, че според тях семейната политика е неефективна или дори липсва такава. Още по-потресаващ е фактът, на който се натъкнахме през 2018 година – ако близо 90% от родителите са имали някога проблеми в отглеждането на своите деца, едва 5% са тези, които могат да посочат конкретна институция или организация, която може да помогне.
Визията за семейна политика, за която ние от Национална мрежа за децата се борим, е всички родители в България да имат възможност да отгледат колкото деца искат и да получават необходимата подкрепа, за да бъдат най-добрите родители, които могат да бъдат. Зад тези думи стоят конкретни решения – например, достатъчно на брой места в детските градини, но и групи, в които на максимум 12 деца има един подготвен възрастен, на който родителите вярват, който да може да им обърне индивидуално внимание и да се погрижи за тях. Или пък достатъчно възможности за спорт, игра и свободно време за децата – а защо не и заедно с родителите. Означава, че родителите могат спокойно да съвместяват професионалния си живот с личния.
Разбира се, през последните години конкретни промени бяха направени – например, поемане на таксите за детските градини за децата в задължителна предучилищна възраст (т.е. над 4 години), увеличаване на обезщетението за втората година на майчинството и, особено важно, въвеждането на реални данъчни облекчения за 2021 година. Сигурно можем да се сетим и за много други.
Къде е тогава проблемът?
На първо място, всяко едно от взетите решения е само за себе си и затова има малък, а понякога и не особено осезаем от децата и родителите ефект. Политиките, или плановете на държавата по отношение на подкрепата на семействата, са разпилени в повече от 20 различни закона, наредби, стратегии и други. А това, на практика, означава, че в държавата няма нито една институция и дори нито един човек, който да мисли за детето и неговото семейство в цялост – не само за обезщетенията, не само за здравните грижи, не само за детските градини, а как всички тези парчета от пъзела се напасват и дават отговора на въпроса как родителите могат да се грижат за децата си спокойно.
Втората причина да имаме цялостна семейна политика е много важна, просто защото не съществува такова нещо като средностатистически родител. Децата са различни, а родителите им са още по-различни – и, съответно, имат нужда от различен тип подкрепа. За едно семейство с двама работещи родители на малки деца, но без баби и дядовци, които могат да помагат с гледането, данъчните облекчения, гъвкавото работно време и място в детска градина с грижовен персонал са решение на много проблеми.
За семейство със самотен родител, който гледа три деца, едно от които с увреждане и което практически живее в бедност, обаче, отговорите могат да дойдат с общинско жилище, социална работа и реална подкрепа от ресурсни учители, например.
Общуването в семейството: как да отстояваме себе си пред децата?
Съвсем трети въпрос са нуждите на семейство, в което има дете с изявен математически талант, например.
Визията за семейна политика трябва непрестанно да поставя въпроса за това, как се разбира какви са потребностите на всяко отделно дете и неговото семейство и какви трябва да бъдат образованието, здравеопазването, социалната подкрепа, които да могат да им отговорят адекватно. И, в същото време, да мисли и за общите ни теми и пространства – като например, детските площадки, книжките, детския театър и други.
Третата причина е, че семейната политика трябва да се гледа като цяло, но съдържа в себе си множество и различни елементи, които трябва да се проследяват от гледна точка на техния ефект върху живота на живите хора. Така например, ние от Национална мрежа за децата дълго време настоявахме за връщане на патронажната грижа, за която много родители споделят, че е нужна и много важна в първите дни, седмици и месеци с бебето вкъщи.
Е, от 2021 г. всъщност вече има патронажна грижа. Но само за първия месец от живота на детето. Всеки, който се е грижил за малко бебе знае, че въпросите и предизвикателствата не спират след първите 30 дни, а често пъти, за съжаление, не можем да се доверим или дори да стигнем до медицински специалист, който да ни обърне достатъчно внимание.
И не на последно място, семейната политика, създадена в подкрепа на семействата, предполага участие – както на родителите, така и на децата. А те имат какво да кажат. Само за един ден събрахме 14 метра предложения от стотици майки, татковци, дядовци, баби и от самите деца за това какво конкретно може да се направи, за да може отглеждането на деца в България да носи по-малко напрежение и повече щастие.
Материалът е част от дигитално списание на Академия за родители. Можеш да го изтеглиш безплатно в удобен за четене вариант.