Момчетата и хранителните разстройства
Когато говорим за хранителни разстройства, се сещаме предимно за момичетата и младите жени. Всъщност, жените представляват една голяма част от групата, която се бори с хранителни разстройства, каквито са анорексията, булимията и преяждането. Този проблем обаче засяга също така, момчетата и мъжете. Статистическите данни варират, но се счита, че около една четвърт до една трета от всички хора, които се борят с хранителни разстройства, са мъже. Степента на нарастване на засегнатите мъжете се увеличава много по-бързо, отколкото тази на жените.
Тъй като хранителните разстройства се проявяват по различен начин при момчетата, те са трудни за идентифициране както от родителите, така и от лекарите. Заклеймяването е другата спънка. Мъжете не искат да бъдат свързвани с проблем, който е характерен предимно за жените. Затова са по-малко склонни да признаят че стрдат от хранително разстройство и да потърсят помощ.
Основни различия
Момичетата, страдащи от хранителни разстройства, са обсебени от мисълта да бъдат слаби. Докато при момчетата с анорексия мотивът е подобен, но повечето от тях са фокусирани върху придобиването на мускулесто тяло. Тази проява на разстройството понякога е известна като „обратна анорексия“ или „бигорексия“. Тези момчетата притежават всички физиологически симптоми на анорексията, с изключение на факта, че тя ги тласка в противоположна посока.
За да постигнат „идеалната“ физика, момчетата може да тренират до пълно изтощение или да използват стероиди, или да си набавят забранени препарати за отслабване и за натрупване на мускулна маса и обем. Манията по “здравословното хранене” — премахване на въглехидратите, увеличаване на протеините или спазването на строга модна диета, е друга отличителна черта.
Хранителните растройства при момчетата може да се появят по-рано отколкото при момичетата – понякога в ранния или средния пуберитет, но винаги има много нюанси.
Признаци за хранително разстройство при момчетата
Разбира се, не всички момчета, които изразяват недоволство от тялото си ще развият хранително разстройство. Ето някои признаци, за които да следите, ако се опитвате да определите дали хранителните навици на момчето са нормални или са се превърнали в нещо, на което наистина трябва да обърнете внимание:
- Прекален фокус върху физическите тренировки и прекалено много време, отделено за тях;
- Липса на гъвкавост по отношение на хранителните навици;
- Поглъщане на огромни количества храна;
- Посещения в банята по средата на храненето или веднага след него;
- Отказ да приема определени групи храни;
- Необичайни хранителни навици (рязане на храната на много малки хапки, избутване на храна в края на чинията);
- Маниакален интерес към информацията за храните и броене на калории;
- Непрекъснато следене на теглото или оглеждане в огледалото;
- Избягване или оттегляне от социални сбирки, които включват прием на храна.
Скрито на видно място
За разлика от момичетата, които често видимо отслабват и придобиват нездравословен вид, при момчетата хранителните разстройства са по трудни за диагностициране, тъй като при тях често липсва „алармиращ“ външен вид. Хранителните разстройства при момчетата са по-лесни за скриване и под маската на това, което се счита за приемливо, дори похвално, мъжко поведение.
Физическите тренировки на мъжете, дори и изтощителните, се приемат добре от обществото. Дори и преяждането при мъжете се възприема по-лесно отколкото това, при жените. Например, група от 17-годишни момчета, които се хранят с Big Mac, се възприема като забавна и дори „готина. Всъщност, това поведение може да прикрива хранително разстросйтво, но ние не забелязваме елемента на физиологическо страдание.
Причини за хранителното разстройство
Счита се, че причините за хранителните разстройства при момчетата са същите като тези при момичетата — комбинация от генетчина предразположеност, заобикаляща среда и социални послания, които насърчават и възнаграждават наличието на „перфектна“ физика. За мъжете целта е постигането на мускулесто тяло и плочки на корема. Атлетите, които се състезават в определени спортове, подчертаващи теглото и външния вид, каквито са гимнастиката, борбата, гребането, бодибилдинга, бягането и танците са изложени на по-голям риск.
Както и при младите жени, наличието на неблагоприятна физика, може да отключи хранително разстройство. Доказано е, че мъжете реагират на медийни изображения на мускулести мъже, както младите жени реагират на изображения на много слаби модели. В допълнение към негативното влияние на филмите и рекламата, е доказано, че играенето на видеоигри, акцентиращи върху тялото, засилва негативното възприятие на момчетата по отношение на телата им. А едно проучване, направено сред младежи, документира негативното влияние на играчките с мускулести герои върху момчетата, като отбелязва, че прекалената мулкулатура на фигурките е невъзможно да бъде реално постигната от младежите, така както физиката на куклата Барби е нереалистична за младите жени.
Негативно влияние върху здравето
Всички хранителни разстройства могат да доведат до сериозни здравословни проблеми. В резултат на хранитетелния дефицит често менструацията при жените спира; и двата пола могат да страдат от намалена костна плътност — остеопороза или от нейния предшественик – остеопенията.
Особеност при мъжете и момчетата, страдащи от anorexia nervosa, са ниските нива на тестостерон и витамин D. Други последици за здравето на мъжете, страдащи от хранителни разстройства, включват увреждане на мускулите, ставите и сухожилията от прекомерните тренировки. Употребата на стероиди за натрупване на мускулна и телесна маса може да доведе до появата на акне, атрофия на теститисите, намаляване на броя на сперматозоидите, хипертония, висок холестерол, необичайна функция на черния дроб, констипация и гневни изблици.
Хората с хранителни разстройства по-често страдат от депресия, тревожност, личностни разстросйтва и злоупотребяват с наркотични вещества. Съществува по-голяма вероятност мъжете да умрат от хранително разстройство, отколкото жените, поради факта, че те отслабват по-лесно, по-бързо губят телесни мазнини и по-късно биват диагностицирани, ако изобщо се открие такова разстройство при тях. Съществува и риск от самоубийство при момчетата, които едновременно страдат от депресия или друго психическо разстройство.
Оказване на помощ
Изследване показва, че момчетата и мъжете реагират добре на лечението на хранителните разстройства, прилагано успешно и при жените. Независимо дали в болнична или амбулаторна обстановка, фокусът е поставен върху възстановяването на здравето и справянето, чрез психотерапия, с психологическите и емоционални компоненти. Родителите са ангажирани със създаването на среда, която подпомага изграждането на здравословни хранителни навици и външен вид.
Предизвикателството се състои в това да накараме мъжете да потърсят помощ. Повечето програми за лечение на хранителни разстройства се фокусират върху момичетата и могат да накарат момчетата да се почувстват не на място. Съществуват и някои програми, предназначени само за мъже, като се надяваме, че с нарастване на осъзнаването на проблема и намаляване на заклеймяването му, ще се появят повече методи.
Вече знаем много повече за момчетата и хранителнителни им разстройства в сравнение с периода от преди 2-3 години назад. Считаме, че все още има голям брой момчета и мъже, които се чувстват потиснати или засрамени да признаят проблема си. За родителите, педиатрите и училищните съветници е важно да осъзнаят, че хранителните разстройства са потенциален проблем както за момичетата, така и за момчетата. Важно е момчетата да знаят че има средства за лечение и има кой да им помогне.
Източник: Childmind.
Благодарим за доброволния превод на Милена Радулова!