Как да помогнем на деца, които ядат избирателно
Избирателното хранене е едно от най-честите оплаквания сред родителите. Рядко се среща дете, което яде всичко, приема като на игра нови зеленчуци, чуждестранна кухня и дори орехи в браунито. Вместо това, повечето деца (между другото, като повечето възрастни) намират определени храни за неприятни. Зеленчуците приоритетно са пренебрегнати; докато обработените десерти и чипса обикновено не са.
https://parentacademy.bg/kids-eating-well/
Повечето родители са казвали в един момент: „Моето дете е толкова придирчиво!” Напълно е нормално децата да преминават през етапи, в които са малко по-придирчиви, особено когато се опитват да утвърдят своята автономия.
С възрастта вкусовите рецептори на децата също започват да се развиват, така че е напълно естествено, ако малкото дете, което с радост е яло каквото е имало пред него, да стане по-селективно, когато порасне. Също така, не е необичайно децата да бъдат предпазливи по отношение на яденето, или че има по-малко неща, които ще ядат, отколкото неща, които няма да ядат.
Не насилвайте децата към храната
Искаме децата ни да ядат всеки зеленчук и да приемат всяко ниво от хранителната пирамида, но принуждаването може да има обратен ефект. Да накараш едно дете да седи на масата, докато не изяде всичко, не е най-добрият начин да го накараш да се храни. Принуждаването с храна притеснява децата и родителите и изгражда негативни асоциации.
Ако педиатърът казва, че детето ви е здраво и яде разнообразни храни, не избирайте да водите битка за всеки зелен зеленчук.
Опитайте се леко да разширявате менюто
За придирчивите към яденето се препоръчва да се зачитат нещата, които детето харесва, като същевременно го насърчавате да опитва и нови. Можете да бъдете добър пример за подражание, като сами станете авантюристи. Съставете списък с нови храни за семейството, за да опитате и да направите игра от него – какво ще опитаме тази вечер? Можете дори да направите нещо креативно като Хранително Бинго.
Родителите трябва да насърчават повторното опитване на храни, които може да не са били хит първия път. Понякога е необходим втори опит (или нова рецепта), за да откриете, че все пак даденото нещо има добър вкус. Можете да моделирате това и сами. Опитайте храна, която не сте харесвали в миналото, и обяснете, че й давате още един шанс, защото вкусовете ви може да са се променили. По този начин искаме да покажем на децата си, че сме адаптивни.
Не правете второ хранене
Когато децата не харесват това, което е за вечеря, някои родители се чувстват принудени да направят нещо друго. Това създава лош прецедент и всъщност не насърчава децата да дадат шанс на нови неща. Вместо това, можете да имате на разположение стандартна втора опция – нещо бързо като салата и кисело мляко или купичка зърнени храни – за вечерите, когато децата наистина не могат да понасят това, което се предлага на вечеря. Това отнема натиска както на родителите, така и на децата, когато те знаят, че има стандартна алтернатива, към която да се обърнат. Разбира се, тази стратегия работи само понякога за придирчивото дете – не и за деца, които всяка вечер искат да имат купа зърнени храни за вечеря.
Справете се с нежеланата храна спокойно
Важно е да научите децата, че храната не се разрушава, ако влезе в допир с нещо, което не им харесва. Намирането на нежелана кисела краставичка в техния хамбургер няма да го развали. Децата трябва да бъдат насърчавани да изтласкват храната, която не харесват, отстрани или върху друга чиния, или да предлагат да я споделят с някой друг.
Това може да бъде трудно за възприемане от някои деца, но е важен урок, а и нещо, което можете да моделирате за децата си. Ако не харесвате банани, но ресторантът поставя малко на вашите палачинки, покажете как можете спокойно да ги оставите отстрани и да се насладите на закуската си.
Направи си сам стратегии за преобръщане на придирчиви към храната
Най-добрият начин за реформиране на придирчивите деца е да ги ангажирате повече с храната си. Един добър начин да направите това е да пазарувате заедно с тях хранителни стоки. Вземете детето със себе си в магазина за хранителни стоки и да го накарате само да избере някои нови неща, които смята, че може да му харесат. Опитайте асортимент от продукти, хляб, меса и сирена. Детето ви може да открие, че харесва храна с опушени вкусове или предпочита ябълки, които са по-кисели, отколкото сладки.
Готвенето заедно е друг чудесен начин да накарате децата да се чувстват по-отворени за нова храна. Прегледайте рецепти, особено подходящи за деца, онлайн или в готварските книги. Намерете нещо, което и двамата смятате, че изглежда добре, и го направете заедно. След като изберат рецептата и разбъркат купата, децата са много по-нетърпеливи да опитат нещо ново. Семейните фаворити са пица и сандвичи. Измислете куп забавни съставки и започнете да експериментирате. Не губете време!
Източник Childmind.
Благодарим за доброволния превод на Ирена Маринова!