9 важни съвета, за да избегнете развод
Връзките може да изглеждат като нещо мистериозно и непознато, въпреки че често е доста лесно да се каже, дали една връзка е обречена от самото начало, или ще продължи и в далечното бъдеще. За щастие учени установиха как да предвидим развод с доста по-голяма точност, отколкото си мислим, че можем, и в последствие – да го предотвратим.
Един от най-успешните изследователи е д-р Джон Готман – американски лекар и изследовател, който решил да проследи, дали наистина има установени модели на поведение и общуване, които разграничават щастливите от нещастните двойки. Неговото проучване постигнало 90% точност по отношение на предвиждане на развод и до днес се прилага в областта на семейните изследвания. Макар и да изглежда необичайно да се опитваме да разберем чрез научни способи връзката си, откритията на д-р Готман са лесно приложими в голяма част от романтичните отношения.
Когато започнете да разбирате научното във вашата връзка, е много вероятно да постигнете успех, който иначе изглежда недостижим. Типовете поведение, които предотвратяват развод, често са шокиращо простички. Според научното проучване, тези 9 съвета ще ви помогнат да избегнете раздялата с половинката си.
1. В споровете има нещо, наречено ”магично съотношение”.
Може да изглежда съвсем естествено негативите да надделяват над позитивите в един спор. Това се усеща като очевидната част от конфликт. Д-р Готман установил, че при повечето успешни двойки положителните аспекти надделяват над отрицателните в отношение 5:1. Той нарекъл това съотношение ”магическо” – когато хуморът и усмивките продължават, дори и по време на конфликтна ситуация.
Това съотношение при вече разведените двойки достига до 1:1 или дори по-малко. Ако се нуждаете от малък ”хак”, за да поддържате връзката си силна, е хубаво да обръщате внимание на малките неща – дръжте се за ръце, шегувайте се помежду си, извинявайте се един на друг, изразявайте емпатия. Тези жестове заздравяват отношенията ви.
2. Не започвайте споровете, за да нападате половинката си.
Спор, започнат с цел атака, д-р Готман нарича ”жестоко начало” и е индикатор за бъдещ развод. Д-р Готман обобщава, че намеренията, с които се започва един спор, могат да бъдат разпознати в първите три минути. Много по-полезно би било да проведете разговор като се фокусирате върху положителните страни, отколкото да започнете с критика. Избягвайте критикуването и сарказма; отнасяйте се към ситуацията внимателно и така ще си гарантирате успешно съжителство с половинката.
3. Не критикувайте без определена причина.
Мислене, което се осланя на думите ”винаги” и ”никога”, рядко помага в една връзка. Говоренето в крайности, обвързано с упражняване на критика, е сигнал за предстояща раздяла. Да приписвате на партньора си отрицателни черти на характера е един от ”четирите бича” на развода. Тези четири навика – критикуване, презрение, отбранителност, преднамерено противодействие подсказват, че връзката няма да издържи дълго. Успешните двойки избягват изрази като ”Винаги мислиш само за себе си!” и ”Такъв си егоист!” и вместо това посочват примери за ситуации, в които са се чувствали наранени или обидени.
4. Не говорете с презрение.
Ако първите три минути от спора са съществени, важно е и да избягвате пиперливи, остри изказвания. Д-р Готман ги нарича ”твърдения, които произлизат от позиция на надмощие” – най-сигурният индикатор за развод според ”четирите бича”.
Двойки, които остават заедно, не използват определения като ”идиот” и не създават негативна йерархия във връзката си. Вместо това, те държат на своето партньорство, възприемат се като напълно равнопоставени играчи.
5. Не прибягвайте до отрицания.
Двойки, за които е по-малко вероятно да стигнат до развод, не се нападат взаимно, но и не се определят като нападател и нападнат. Д-р Готман нарича това поведение като ”самозащита под формата на справедливо негодувание или възприемане на ролята на жертва”. Да казвате, че вината е изцяло в партньора ви или да приемате, че той ви напада, е форма на отрицание.
При двойките, които д-р Готман определя като по-малко вероятно да се разделят, тонът е по-общителен и емпатичен. Партньорите признават грешките си, вместо да хвърлят вината върху половинката си.
6. Не наказвайте мълчаливо другия.
Мълчанието като средство за сдобряване е по-добре да си остане в училище. Някои двойки обаче прибягват до този метод. Д-р Готман го определя като ”емоционално отдалечаване от общуването”. Може да изглежда също като изключване, отвръщане или чатене по време на разговорите ви.
Успешните двойки залагат на активното слушане и на това да показват, че се интересуват от другия, дори когато положението е тежко.
7. Изразявайте интерес към живота на другия.
Как двойките показват и отвръщат на интереса на половинката си по отношения на живота им, подсказва една евентуална раздяла според Института ”Готман”.
В статия за едни от най-добрите съвети за успешни двойки, базирани на проучвания на Института, Боб Навара, психолог, предлага да надникваме повече в живота на другия.
Задавайте въпроси, които са свързани с всекидневния живот на половинката ви. Понякога забравяме да се поинтересуваме от другия или не отговаряме на неговите опити да се ”свърже” с нас. С времето това може сериозно да ощети връзката.
Да изслушвате и приемате чувствата и светогледа на половинката си задълбочава и заздравява взаимоотношенията ви във времето.
8. Поемайте отговорност и решавайте проблемите си.
Опитите да поправите нещата, когато нещо не е наред, или да приемете усилията на партньора си да се сдобрите, е ключов сигнал за това, че връзката ви ще издържи. Опитайте и разрешете възстановяването на нормалното общуване. Проучването на д-р Готман доказва, че дори частичното признаване на вината помага.
Дори когато осъзнаете, че вашето поведение е част от проблема, признайте си. Това показва сила и достойнство.
Д-р Готман смята, че възстановяването на взаимоотношенията е едно от най-важните умения във връзката. Заслужава да се отбележи фактът, че нещастните двойки може да опитат тези методи на общуване, но да не успеят да приемат предложенията на партньора си. Силните двойки, от друга страна, и приемат, и предлагат опити за изглаждане на отношенията.
9. Винаги се връщайте към добротата и щедростта.
Може би добротата и щедростта не изглеждат като трикове, полезни за една връзка, но точно тези качества задържат двойките заедно. Д-р Готман ги определя като два фактора, които играят голяма роля за трайността на взаимоотношенията. Ако една двойка наистина иска да съхрани връзката си, фокусът върху тези два елемента има огромно значение. Ако вие и партньорът ви винаги намирате начини да сте мили и отзивчиви един с друг, значи сте на прав път.
Д-р Готман е един от най-добрите изследователи в тази сфера, но никой учен и никоя теория не могат да предскажат с точност дали и кога една връзка ще приключи. Това, което подобно изследване може да направи е, да открие широко разпостранени методи сред силните двойки. Ако вие сте в търсене на здравословно поведение, което да приложите във вашата връзка, то това проучване е чудесно начало.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Гергана Стоянова!