Майчинство и криза на идентичността
“В социалната джунгла на човешките животи, усещането че си жив не може да съществува без усещането за идентичност”. Ерик Ериксън
Теория за психосоциалното развитие
Според тази теория на Ерик Ериксън, човешкият живот може да се раздели на няколо етапа:
- Младенчество
- Ранно детство
- Предучилищен
- Училищна възраст
- Юношество
- Младост
- Зрялост
- Старост
Всеки от периодите е свързан с определена криза. Кризата на майчинството разглеждаме от гледна точка на това какво се случва с мозъка на майката по време на бременност и майчинство и от гледна точка с промените в психологията.
Какво се случва с мозъка на жената по време на бременност?
По време на бременност женският мозък претърпява много промени – много зони в мозъка на жената променят своята структура. Това се случва, за да се подсигури определено поведение на жената, което да гарантира оцеляването на детето. Тези промени създават у жената засилено усещане за емпатия, засилват интуицията, за разпознаване на нуждите на отсрещния. Това се случва за сметка на логика, концентрация, създаване на причинно-следствени връзки.
Как това е свързано с адаптацията на жената след раждането? Какво затруднява адаптацията на майката в новата роля? Кои са факторите, които провокират криза на идентичността след раждането? Какви са симптомите за криза на идентичността? Как да се адаптираме по-лесно и да избегнем кризата?
Подробно по темата дискутираме на уебинара “Майчинство и криза на идентичността”.
Магдалена Франгова е психолог и специалист по когнитивни умения.