7 въпроса, които една майка трябва да си зададе, преди на напусне работата си
„Трябва ли да напусна работата си?“ е въпрос, които може би си задавате, когато нямате повече енергия и желание да балансирате между работа и семейство.
Може би си задавате въпроса, поради възникването на някакво животопроменящо събитие, като това да сте бременна с първото си дете, да родите и да искате да останете с бебето си, или да родите второ дете. За много хора, изборът да запазят или да прекратят работата си е труден.
Напускането на работа не трябва да бъде импулсивно решение, защото оказва влияние на сигурността на семейството ви, както и на бъдещите ви кариерни планове. За да си помогнете да анализирате ситуацията и да решите дали напускането на работа е правилната стъпка, опитайте се да си зададете следващите седем въпроса.
Дали някоя временна криза не ме кара да напусна?
Когато сте изправени пред криза в работата или детето ви има проблеми в училище е лесно да си помислим: „Само ако не ходех на работа, всички проблеми ще изчезнат.“
Но, ако вземете стремглаво такова решение, може да се окаже, че основите проблеми продължават да съществуват и вие ще сте се отказали от доходите си напразно. Прибързаното обвиняване на работата за проблемите ви, без да го обмислите достатъчно, може да се превърне в скъпа струваща грешка.
Това е изключително вярно за големи житейски преходи, като връщане от отпуск по майчинство, започване на нова работа или промяна в грижите за децата. Опасно е да вземете голямо решение, като да напуснете работата си, докато в живота ви се случва нещо друго голямо. Дайте си няколко седмици, за да видите дали нещата ще се поуспокоят.
Междувременно, водете си дневник за това, какво се случва в работа ви. Бъдете максимално честни. Писането ви дава възможност да седнете и да помислите върху проблемите си, докато обмислянето им, докато зареждате пералнята, позволява на мислите ви просто да идват и да си отиват без по-дълбокото им осъзнаване. Когато изложите своите дилеми писмено, това ви дава и шанса да обмислите написаното. Прочетете го на следващия ден, когато сте в различно настроение и вижте дали ще ви хрумне някое решение.
Мога ли да си позволя да напусна?
Може и да умирате от желание да напуснете, но да бъдете принудени да просрочите ипотеката или вноските за колата, в резултат на това, може да ви създаде още повече стрес. Сега е най-подходящото време да прегледате финансите си. Започнете с преглед на извлеченията си по разплащателните си сметки и на тези по кредитните карти, за да анализирате как харчите доходите си. Може и да има начин да намалите някои месечни разходи и така напускането на работата да бъде по-изпълнимо.
Опитайте се да си зададете следните въпроси:
- Има ли някои големи постоянни разходи, които мога да намаля, като това да се преместя в по-малко жилище или да се откажа от колата?
- Мога ли да си намеря почасова работа, която да ми помогне да облекча последствията от намалението на дохода? Какъв тип работа би ми помогнала да запълня липсата и би се вместила в новия ми график?
- Колко бих спестила от транспорт, работно облекло, детегледачка или детска градина, хранене навън и т.н. ако напусна? Вземете предвид и ситуации, като натоварени работни вечери, когато ви е било по-лесно да си купите нещо, вместо да си приготвите евтина и здравословна храна.
- Какви други разходи имам, които са луксозни и не са необходими? Дали мога да си представя живота без тези глезотии, поне временно?
- Къде пазарувам? Има ли други места, където бих могла да пазарувам на по-изгодни цени и да намаля разходите си.
- Работя ли, за да плащам за грижи за децата?
Може би се намирате в ситуация, в която вие обичате работата си, но мразите това, че голяма част от доходите ви отиват за грижи за децата. Бюджетът ви е най-затруднен, когато децата ви са под 5 и над 18 години когато плащате за университет. Ако децата ви са в предучилищна възраст, знайте, че средствата, които ще са ви необходими за тях, ще намалеят драстично, след като тръгнат на държавно училище.
Опитайте се да гледате нещата в дългосрочна перспектива, когато плащате сметките за детската градина. Може би си струва да плащате тези сметки, дори и повече, ако е само за няколко години. Особено, ако работите в област, в която е трудно да си намерите работа.
Колко лесно ще ви бъде да се върнете отново в редиците на работещите?
Ако напуснете, дали не се откъсвате от работата във вашата област и за в бъдеще? В много индустрии има ясно начертан път, който да се извърви от обучението до назначение на определена позиция и е невъзможно да го прекъснеш, веднъж след като си стъпил на пътеката.
Огледайте се около себе си. Има ли други майки, които напускат за известно време? Или всеки работи последователно, докато получи своята степен? Може пък и вие да бъдете този, който да прокара този път!
Ако сте в област, която не прощава почивки в работата, трябва да имате реалистични очаквания за възможностите ви да се върнете на работа, но все пак бъдете оптимисти. Връщането на работа не е от голямо значение, ако не харесвате работата си или искате да смените сферата си на работа. Огледайте се за кариери, към които бихте искали да се насочите и преценете дали може да се подготвите за промяна, докато прекарвате повече време вкъщи.
Дали напускането би застрашило семейната ми сигурност?
Наличието на пари ви кара да чувствате сигурност в семейството си. Може да им подсигурите всички неща, от които се нуждаят и може би някои неща, които искат, като уроци по танци, по музика или спорт. Ако напуснете, дали семейстовто ви ще се чувства сигурно от финансова гледна точка?
Възможно е съпругът ви да печели достатъчно, за да посрещате месечните си задължения. Или ако сте самотна майка, може да разчитате на достатъчно фрийланс работа или работа на непълно работно време, за да се справите. Сега е времето да бъдете брутално откровени и да обмислите възможно най-лошия сценарий. Помислете какво бихте правили, ако например уволнят мъжа ви, как ще си покривате здравните осигуровки и дали ще сте способни да запазите финансовата си стабилност.
Ако искате да напуснете, направете си първо резервен план. Спестете малко пари, така че да може да посрещнете някои непредвидени финансови бури, които биха могли да се изпречат на пътя ви. Проверете къде може да си направите здравна застраховка. Ако досега сте получавали някаква служебна отстъпка, уверете се, че може да си позволите да платите пълната цена на застраховката.
Не може ли да намалите работните си часове, вместо да напускате?
Може би, ако просто намалите времето, което прекарвате в работа, ще бъде достатъчно, за да намалите стреса от балансирането между служебния и личния живот. Ако сте на ръба да си тръгнете, няма да загубите нищо, ако попитате за почасова работа или гъвкаво работно време. Никога не знаете, кога един работодател е отворен да преговаря за гъвкав график.
Можете също да си потърсите работа, която позволява това. Огледайте се във вашата организация за позиции, които да са на същото ниво, но не толкова ангажиращи. Създайте си контакти със служители от други компании, за да видите дали някъде другаде няма да се почувствате по-щастлива.
Ще ми бъде ли забавно да бъде „домашна-мама“
Възможно е всяка майка (и много татковци) да са имали своите фантазии за това, да не ходят на работа. Докато бързате за работа, след поредното сърцераздирателно разделяне в детската градина, виждате майка, която си играе с детето в парка. „ О, какво не бих дала да правя това точно сега!“ – мислите си вие.
Не бързайте. Реалността на стоенето в къщи не е само цветя и рози. Има толкова много досадни битови задачи, които ще трябва да изпълнявате всеки ден без много благодарност. Да сте дежурна 24 часа, 7 дни в седмицата, може да изтощи търпението ви и да направи майчинството доста предизвикателно. Умствените почивки са важни и много майки откриват, че се радват много повече на децата си, ако прекарват с тях определено пълноценно време извън работния си ден.
Много майки установяват и че те всъщност имат нужда от работата си, за да си отдъхнат, както и от общуването с други възрастни, като почивка от всекидневната рутина и отглеждането на децата. Дали не сте една от тях? Помислете малко над това. Дължите на себе си и на семейството си да бъдете истински щастлива като майка, която си стои в къщи.
И на края, да бъдеш родител на разположение е временно. Бебето ви ще тръгне на училище след 5 години. След още 13 ще завърши гимназия и ще се включи в света на младите възрастни. Внимавайте да не вземете прибързани решения, които биха могли да окажат дългосрочен ефект върху вас, семейстото ви, финансите и кариерата ви.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Мариета Георгиева!