Кои са най-честите негативни емоции, скрити зад детското поведение?
Какво са емоциите и кои са негативните емоции?
Емоциите са два вида – позитивни и негативни. И двата вида емоции имат слаб интензитет и силен интензитет. Позитивните емоции варират от спокойствие до екзалтация. Негативните емоции са разделени в три спектъра:
- Тревога и страх – диапазонът е от неспокойствие до ужас
- Гняв и раздразнение – дизапазон от апатия до ярост
- Тъга и потиснатост – от потиснатост до дълбока тъга
Защо емоциите са важни?
Емоциите са наши учители. Негативните емоции не са нещо, от което да се плашим. Те ни дават много информация – например, какво означава дадено събитие. Те могат да ни служат вярно, ако умеем да ги разпознаваме.
Детето ми не слуша! Как да се справим с нежеланото поведение?
За тревожността и страха
Тревожността може да е ниска, висока или оптимална. Каква е разликата между страх и тревожност? Страхът е от непосредствена опасност. Страхът ни помага при заплаха да предприемем действия. Когато е твърде силен – се парализираме или паникьосваме.
Тревожността е свързана с някакво бъдещо или предполагаемо събитие. Човек действа и е активен при оптимална тревожност. Тогава може да се справи с различни предизвикателства.
Какви са проявите на негативните емоции тревожност и страх при децата?
- Фобии – несъразмерен страх от даден предмет или ситуация, с която детето се среща ежедневно.
- Паника – изпитване на ужас в определени моменти или ситуации. Паниката може да има чисто физиологичен аспект – главоболие, повръщане.
- Безпокойство за дребни неща – проявява се когато липсва увереност и сигурност.
- Социална тревожност – изпитват силно безпокойство в моменти на оценяване и при разговор с авторитети. Социалната тревожност може да започне още в бебешка възраст. Детето със социална тревожност е по-свито и срамежливо, избягва дадени ситуации на всяка цена, придържа се към безопасни поведения.
Кои фактори допринасят да сме по-тревожни?
- Генетични фактори – темперамент на родителите
- Личностни фактори – възприемане на света, усещане за контрол
- Социални фактори – пол, култура и специфични очаквания
От уебинара за негативните емоции с психолозите София Димитрова и Йоана Кукова ще научите още:
- Кои родителски стилове подкрепят тревожността у детето?
- Как изглежда тревожното дете?
- Какво стои зад тревожността?
- От къде идва неувереността у децата?
- Какво е характерно за “неувереното поколение”?
- Защо децата срещат трудности, при положение че имат всичко?
София Димитрова е психолог. Специализирана в: Депресия, Тревожност, Бърнаут, Посттравматично стресово разстройство, Взаимоотношения, Емоционална интелигентност, Родителстване.
Йоана Кукова е спихолог. Има практически опит при: Стрес, Тревожност, Депресия, Посттравматично стресово разстройство, Екзистенциални и житейски кризи, Девиантно и рисково поведение, Родителстване, Взаимоотношения, Личностно развитие.

С маратона “Общувай градивно с тийнейджъра у дома” ще опознаеш спецификите на този сложен период. Ще се научиш как да показваш на детето си, че има всички ресурси, за да е успешно. Ще знаеш как да разбираш какво е важно за него и да градиш отношения на доверие и разбирателство.