Как да се справиш с емоционалното изтощение като активна майка и работеща дама?
Колкото и ентусиазирана, енерична и активна да си, изпълнявайки семейните и професионални задължения, понякога настъпва момент, в който ти идва да кажеш „Стига! Не мога повече!“.
Колкото и почти неограничени сили да притежаваш като дейна майка и добър професионалист, те в някакъв момент се изчерпват и имаш нужда да презаредиш.
Да, ти също си човек!
И също имаш своя лимит на търпение, особено след натрупано напрежение, умора, безсъние или когато ти липсва настроение и мотивация. Не се упреквай и подтискай допълнително! Не се поддавай на високите очаквания за супер-майките, наложени от обществото и медиите – възпитани деца, професионална кариера, добър социален живот, отлична домакиня, кулинарна фурия, перфектна фигура и какво ли още не…
Не се поддавай на фалшивото усещане за жена-супегерой,
която не само се справя с лекота с всичко, нагърбва се дори и с допълнителни задачи, но и изглежда невероятно. Поддръжаването на този образ е една илюзия, която рано или късно ще те доведе до реалното усещане на „леко прегаряне“, през пренебрегване на собствените нужди до напълно изоставяне на самата себе си, чувство на празнота и превземаща депресия.
Стига! Блокирай емоционалното изтощение още преди да се е зародило!
Затова ти предлагаме няколко полезни техники и съвети, с които да овладееш стреса и да се справиш с ежедневното натоварване. И така да се почувстваш силна, мотивирана и пълноценна жена.
1. Не бъди педантична
Ако преди появата на детето, къщата е блестяла от чистота и ред, то точно сега е моментът да се откажеш от този перфекционизъм. Сама разбираш, че след появата на детето нещата не са същите и никога няма да бъдат.
Къщата е разхвърляна, тук таме има трохи и петна, често детето те изненадва с хубава беля, а понякога и ти самата си я сътворяваш от бързане… Стоп! Не се вманиачавай, не се вглеждаш в маловажните неща. Вместо това се успокой и наистина се научи да си над тези неща. Гледай с усмивка на домашния уют и ще видиш колко по-леко и приятно е всичко.
2. Приоритетизирай гъвкаво
Постави си ясни приоритети. Ако имаш to-do лист със задачи за деня или седмицата, направи ревизия и прецени кои могат да се отложат за друг ден или седмица. Стреми се да не изпълняваш Програма „Максимум“ всеки ден, за да не прегрееш и така да се лишиш от личното си време. Животът ни показва, че когато отложим нещо, в това има скрита причина и така е по-добре. Нека в to-do листа влизат само най-приоритетните задачи, които не търпят отлагане. Винаги си оставяй време за релакс.
3. Бъди умна и организирана
Бъди наясно в коя част на деня си най-продуктивна – сутрин, обед, вечер… или през ноща. Планирай и реализирай умно задачите и остави тези, които отнемат най-много време и енергия за моментите, когато си най-ефективна. Опитай се да не се пресилваш, ако усетиш неразположение. Отдъхни за кратко и после опитай пак с нови сили.
4. Движи се
Опитай се ежедневно да отделиш време за себе си. Чуй вътрешния си глас и настрой душата си на правилната честота чрез медитация, йога, тай чи или просто няколко минутен релакс, слушайки любимата песен.
Движи се! Прави си ежедневни разходки – слез на 1-2 спирки по-рано и се разходи, вземи си кростренажор, друг уред или топка за упражнения у дома. Движението винаги помага да се намали напрежението, а чрез него и тялото, и ума се балансират и се чувстваш по-добре. Запиши се на спорт или танци и се забавлявай.
5. Създай своя „Остров на спасението“
Измисли си ежеседмични ритуали за отпускане – освежаваща арома вана, разкрасителна процедура за лице, антистрес масаж на тялото, час за маникюр или среща с приятелки на чаша ароматно кафе или вино.
Създай си твоя „Остров на спасението“ у дома. Ако нямаш възможност за отделна стая, то поне обособи един удобен фотьоил, в който да се разтовариш от стреса с любимата книга, списание или чаша топла напитка. Може да се оборудваш с масажен стол за по-пълноценна релаксация.
Открий някой свой скрит талант и докато си почиваш, отпусни ума с приятно хоби – нарисувай нещо, посвири лежерно на музикален инструмент, измайстори ръчна картичка, уший нещо.
С времето и мъжа, и децата ще се научат, че мама има нужда да отдъхне няколко минути на нейния фотьойл. А след това ще е презаредена и в по-добро настроение за игра с децата, притогвяне на вечерята или довършване на домакинските задължения.
6. Разделяй и… споделяй!
И като споменахме домакински задължения – съберете се цялото семейство и въведете ваши правила за разпределение на отговорностите по поддържането на реда и чистотата вкъщи. Така ще има баланс в задълженията и всички ще се научат да си помагат в името на общото благо – чиста и подредена къща и повече споделено време заедно.
Планирайте си общи дейности, занимания и игри. Общувайте и споделяйте вълненията и емоциите си, за да изградите силна и здрава връзка по между си. Забавлявайте се заедно, за да се оттърсите от ежедневния стрес. Смейте се!
Помагайте си и не забравяйте, че всеки член от семейстовото е еднакво важен и всички имат своите потребности. Ако мама не се чувства добре, страда и е подтисната – няма да може да се грижи адекватно нито за себе си, нито за другите. Уважавайте личното време и нужди на всеки у дома.
7. Научи се да казваш „Не“
Да, уважавай личното си себеусещане! Наложи го на себе си и на останалите. Не поемай повече ангажименти, отколкото можеш и не се втурвай да изпълняваш всички молби на останалите към теб.
Отказвайки нещо не означава, че си лош човек и че околните ще се разсърдят. Даже напротив учи теб и останалите, че всеки има своите ограничени ресурси от енергия, време и нерви. И че всеки сам трябва да конктролира своя ден и изборите, които прави.
8. Наспивай се и си почивай пълноценно
За съжаление липсата на сън е нещо, от което страдат повечето майки. А когато се съчетае със стрес, грижи и напрежение в работа – нещата могат да излезнат извън контрол. Всички знаем, че когато не си се наспала, значително спада мотивацията и физическите възможности за вършене на какво и да било.
Затова се възползвай от кратките почивки, които детето ти подарява през деня. Подремвай при всеки удобен момент. Установено е, че 20 минути дневна дрямка е напълно достатъчна да освежи ума и тялото. Не забравяй, че почивките по време на работния ден са именно за това – да се разсееш и отмориш, след което работата става по-лека и ползотворна.
9. Не забравяй мъжа до себе си
Партньорът до теб е изключително важен, също толкова – колкото и ти. Не го игнорирай, защото си уморена или нямаш настроение. Общувайте, вие сте партньори именно, за да си партнирате на всички поприща.
Разпределяй домакинските задачи, особено по-силовите. Изслушай и неговите идеи как можете да си разделите домашните задължения. Създавайте си приятни емоции и спомени заедно – идете на кино, на театър, на вечеря, на разходка, на почивка. Споделяй му и хубавите, и лошите моменти, за да може той да ти помогне да не се чувстваш сама и да попадаш в плен на burnout.
10. Отгледай самостоятелни деца
Никога не се стреми да вършиш всичко сама или вместо децата – още повече щом са достатъчно големи да се справят сами. Толерирайте тяхната инициативност – научи ги да се хранят и обслужват сами, нека подреждат сами играчките си и поддържат реда в стаята си, да помагат в домакинските задължения, нека учат сами. Да, винаги с таткото ще сте до тях да ги подкрепите, да им помогнете, но нека първо опитат сами. Колкото по-малки се научат да се справят сами, толкова по-отговорни, уравновесени и щастливи възрастни ще станат.
А така ти ще се чувстваш по-добре и ще си по-щастлива, защото ще имаш повече време да правиш нещата, които обичаш за теб и твоите близки. А както всички знаем – от една страна те винаги ни зареждат с нова енергия, а от друга правейки всичко това ще сме все по-далеч от емоционалното изтощение.
Гост автор: Татяна Босилкова