Безкрайно дългото приспиване – има ли край?
Колко бързо е нормално да заспива детето? Защо понякога отнема повече време, за да заспи? Как да организираме деня, за да заспива детето бързо и спокойно?
Гушваш детето, пожелаваш му лека нощ и до няколко минути то е заспало… Звучи перфектно, но не винаги да приспиш едно дете е такава идилия. Понякога детето мрънка, плаче, върти се, смее се, дърпа се, бута те и какво ли още не. Приспиването се превръща в една безкрайна борба, а когато трябва да се случва по няколко пъти на ден, имаш чувството, че само това правиш и това чувство не е приятно.
Колко време обикновено отнема да заспи детето?
Да започнем от там – от кой момент отчитаме времето за приспиване и колко дълго е нормално да продължи? За приспиване говорим тогава, когато извършваме целенасочени действия, за да приспим детето. Т.е. тук не включваме подготовката за сън, обличане на пижама, четене на книжка или друго действие, което е по-скоро част от рутината преди сън. Например, ако изпяваме една песничка и след това оставяме детето да заспи, то песничката е по-скоро част от рутината. Но, ако пеем на детето до самото заспиване, то песента е начинът на приспиване и вземаме предвид времето, в което пеем песента.
Обичайно времето за заспиване е 5 до 20 минути. Дори и възрастните се нуждаем от такова време, за да заспим. При бебета, които заспиват с помощ (люлеене, кърмене…), времето за заспиване е по-кратко (около 5-10 мин.), а при бебета, които заспиват самостоятелно, отнема повече (около 15-20 мин.).
Ако детето заспива много по-дълго от това, то вероятно има нещо в режима, което можем да променим.
Защо бебето заспива безкрайно дълго?
…а понякога и много неспокойно? Има няколко причини, на които може да се дължи.
Кратко будуване или недостатъчно уморено дете.
Може да звучи банално, но това може да е реална причина бебето да заспива трудно. Понякога детето просто будува по-кратко, отколкото му е необходимо. По навик обаче показва признаци на умора (да, възможно е), а ние по навик го приспиваме по същото време както обикновено. Или пък бебето будува толкова, колкото му е необходимо, но не е имало достатъчно физическа активност (ако се е возило по-дълго в количката или е било носено в раница) – след 6-тия месец това оказва сериозно влияние на съня. Обикновено в тези случаи бебето е доста спокойно, когато започнем да го приспиваме, но не може да заспи и става нервно. По-големите деца дори може да започнат да протестират веднага щом разберат, че ще ги слагате да спят.
Решението тук е просто малко по-дълго будуване и адекватна физическа активност според възрастта. Опитайте първоначално с 10-15 мин. по-дълго будуване, за да не преуморите бебето, а след това удължете още, ако е необходимо.
Дълго будуване и преумора.
Точно обратното на предишната точка. Ако бебето е било будно повече отколкото може да издържи и се преумори, то тогава детето трудно се отпуска и не може да заспи спокойно. А когато все пак заспи, то често следват разбуждания скоро след това. Обикновено в този случай бебето вече показва признаци на умора преди да започнем да го приспиваме. Често то вече мрънка или дори плаче, когато го слагаме за сън, има нужда от много повече помощ, за да заспи.
Тук решението е просто да скъсим времето за будуване, така че бебето да не е прекалено изтощено, когато дойде време за сън. Ако се чудите с колко точно да намалите будното време, то най-добре е да следите признаците на умора, които Ви дава Вашето дете. Може да отнеме известно време, докато започнете да усещате точния момент. Ако Ви е трудно, просто опитайте да приспите бебето 10-15 мин. по-рано.
Недобра подготовка за сън
Понякога детето е достатъчно изморено, не сме закъсняли с приспиването, но въпреки това пак ни отнема 30-40, а дори и повече минути, за да заспи. Тук обикновено опираме до правилната подготовка за сън. За да заспи бебето (а и по-голямото вече дете) бързо и спокойно, то трябва постепенно да го предразположим към почивка. Не може от веселите и забавни игри с тати, батко, кака, баба, дядо изведнъж да минем на заспиването. Първо трябва да забавим малко темпото, да успокоим детето, да му дадем възможност да се отпусне и чак тогава да очакваме от детето да заспи. Ако пропуснем това, рискуваме да удължим времето за приспиване. А детето, което все още е в енергията на играта (и физически, но и в мислите си), да започне да протестира и да не иска да си ляга.
Асоциации за заспиване при бебето
Как да организираме деня, за да заспива детето бързо и лесно?
- Проследете дали времето, което детето спи и будува, отговаря на средното за възрастта. Следете и за признаците на умора, които детето показва.
- Осигурете на детето достатъчно движение и физическа активност.
- Предвидете време за спокойни игри и отпускане преди сън.
Практичен наръчник за съня на бебето и детето
Какво да правим, ако детето не заспива и не заспива?
Ако детето вече 20 минути не заспива и няма изгледи да заспи скоро, то можете да направите кратка почивка. Спрете с приспиването за десетина минути и правете нещо друго. Важно е детето все пак да остане спокойно, за да забележите, ако започне да се прозява или да показва по друг начин, че му се доспива. След това опитайте отново да го приспите.
Регресия в съня: защо се случва и какво да направим
Автор: Ралица Великова, сертифициран консултант по детски сън и създател на “Спи, мъниче“