Коя ще бъда аз, когато стана майка?
Преходът към майчинството е преди всичко трансформация. Трансформация на мислите, убежденията, ценностите, взаимоотношенията. Трансформация, посредством която, заедно с бебето, се ражда и една нова майчина идентичност и намира мястото си сред останалите, вече съществуващи роли в репертоара на личността. „Коя ще бъда аз тогава?“ се пита всяка жена, докогато с любов рисува дните след първата среща със своето дете. Нека да потърсим отговорите заедно.
КОЯ ЩЕ БЪДА АЗ ВЪВ ВРЪЗКАТА С ТЯЛОТО СИ?
Преходът към майчинството започва с трансформацията на тялото, защото то е пряко свързано с начина, по който ние, хората, възприемаме себе си. Промените в тялото настъпват бавно и всяка малка промяна е повод за радост и много любов. През бременността, те носят на жената информация за новия живот, който се развива в нея. Колкото повече се променя тя, толкова повече се приближава до момента на срещата с детето си. Неусетно, наблюдавайки всички тези промени, жената започва да възприема себе си като бъдеща майка – като същество, способно да дари и отгледа един нов живот.
Промените, които настъпват след раждането на бебето са далеч по-внезапни и много жени намират за трудно да се адаптират към тях. Сякаш човекът преди раждането и този след него не са едни и същи. И те наистина не са, но не заради разликите в телата им, а заради метаморфозата на идентичността. Заедно с бебето се раждате и вие – майката! А с тялото си, макар и различно, е редно да се отнасяте с абсолютно възхищение и благодарност. То не ви дължи нищо повече, вие му дължите – грижи.
Да, майчинството носи няколко излишни килограма, но не позволявайте на тази мисъл да добави още притеснения към вече натоварения ви график и безсънни нощи.
Припомнете си колко много щастие и радост носи в живота ви вашето новородено дете. Балансираният и разнообразен начин на хранене след раждането е отговорна и важна задача, затова следва да бъдете внимателни. Едно от основните неща, които здравословната диета ще направи, е да ви осигури достатъчно енергия.
Важно е да се храните по малко и на често през целия ден, така че да получите достатъчно количество калории. Това ще ви даде дълготрайна сила да се грижите както своето бебче, така и за самите себе си. Когато се храните с храни, богати на полезни нутриенти, ще забележите, че калориите ви изминават дълъг път. Ще се почувствате по-сити за по-дълго време и ще имате енергия, която ви е необходима за тези 3 часа сън на вечер. Ето и нашите предложения за това какъв тип храни трябва да консумирате, за да се чувствате и да изглеждате добре:
Плодове и зеленчуци
От плодовете изберете пъпеши, банани, манго, кайсии, сини сливи, портокали, грейпфрути. От зеленчуците – спанак, варени зеленчуци като зеле и броколи, моркови, сладки картофи, тиква, домати, червени чушки.
Пълнозърнести храни
Пълнозърнест хляб, кафяв ориз, пълнозърнеста паста, пълнозърнести закуски.
Протеини
Боб и грах, ядки и семена, постно говеждо, сьомга, пъстърва, пилешко и пуешко месо.
Млечни продукти (особено ако кърмите и не сте алергични към тях)
Добре е да изберете обезмаслено или нискомаслено прясно и кисело мляко, извара.
Листни зеленчуци
Маруля, лапад, рукола, кейл, манголд.
Храни богати на желязо (особено ако страдате от анемия след раждането)
Можете да го намерите в пълнозърнестите храни, сок от сливи, червено месо, черен дроб, птиче месо и в зеленчуци като: спанак, коприва, целина, аспержи, лапад, броколи.
Вашата имунна система със сигурност се нуждае от витамин C.
Той е особено полезен при майки, раждали със секцио, тъй като стимулира възстановителния процес. Ще го намерите в следните храни: домати, цитрусови плодове, ягоди, папая, чушки, броколи, брюкселско зеле и киви.
КОЯ ЩЕ БЪДА АЗ ВЪВ ВРЪЗКАТА СЪС СЕБЕ СИ?
След раждането, по всяка вероятност, ще настъпят промени във вътрешното ви усещане за вас самата. Имайте предвид обаче, че те не се толкова свързани с реорганизация на идентичността ви, колкото с раждането на една изцяло нова идентичност и интегрирането и към вече съществуващата такава. Раждането на майката е процес, който взема превес в следродилния период, когато тази нова роля, за определен период от време, ще избута всички други на заден план. Този нов ред ще продължи толкова, колкото е нужно, за да осигури оцеляването на вашето бебе. След това обаче „майката във вас“ няма да изчезне, а ще се оттегли на заден план и ще се притичва на помощ винаги, когато детето ви има нужда от нея, независимо от възрастта му.
Вашата досегашна идентичност ще се реорганизира, за да се напасне и да създаде пространство за новата, но най-съществените й аспекти ще останат на мястото си. Ако се вслушвате във вътрешния си глас, ако останете вярна на себе си, ако сте достатъчно наблюдателна периодът на майчинството всъщност би могъл да бъде катализаторът на вашата личностна метаморфоза. Какво по-хубаво от това от пашкулът да излети пеперуда?!
КОЯ ЩЕ БЪДА АЗ В ГРИЖИТЕ ЗА ДЕТЕТО СИ?
По време на бременността много жени изграждат идеален образ за себе си като майки, който рядко съвпада с майките, които всъщност са. За някои от нас, майките, които сме в действителност са по-добрия вариант, за други е обратното. Eдно е вярно със сигурност – всички ние трябва да се справим със силата на очакванията си в сравнение с реалността и начина, по който ги налагаме на себе си, на децата си, на любимите си хора.
Оставяйки очакванията настрана, ние си подаряваме възможността да останем верни на себе си в периода на майчинството. А на децата си връщаме неизконното право да пораснат хората, които им е заложено да бъдат. Без задължения.
Ние обаче, освен взаимоотношения, свободни от очаквания, им дължим грижи и любов. Колкото повече се учим да се грижим за децата си, толкова повече ги обикваме. Колкото повече ги обикваме, толкова повече желаем да се погрижим за тях. Формирането на нашата майчина идентичност започва и завършва с … любов.
КОЯ ЩЕ БЪДА АЗ ВЪВ ВЗАИМООТНОШЕНИЯТА С ПАРТНЬОРА СИ?
Широко известна е склонността на някои двойки да се замислят за създаването на семейство като спасителен пояс за връзката си тогава, когато в нея настъпват проблеми. Статистиката обаче сочи, че резултатите при подобни експерименти са напълно противоположни и голяма част от двойките споделят за понижена удовлетвореност от отношенията с партньора си след раждането на бебето.
Предизвикателство ли са интимните отношения, когато имаш бебе? Да.
И въпреки това, струва си да преминем през него заедно. Не са малко двойките, които използват този преход като катализатор на взаимоотношенията си и чрез него успяват да създадат още по-дълбока и щастлива връзка.
Каква е разликата между едните и другите двойки? Ето част от тях:
Общуване
Светият граал на щастливите взаимоотношения! Често ние се притесняваме да говорим за неудовлетвореността, чувствата и притесненията си с нашите партньори от страх да не ги че няма да бъдем разбрани или за да не ги разочароваме. И все пак, когато не споделяме мислите си, те ни превземат, потискат, а след време създават цяла катастрофа в ума ни. Говорете! Всеки разговор е по-добър от потиснатите потребности.
Време насаме
Някои хора просто забравят кои са в контекст различен от родителството. Припомняйте си го толкова често, колкото е нужно. Преди да станете майка, вие бяхте човек с определени потребности и интереси – и точно в този човек се влюби партньорът ви.
Емпатия
Да можеш да погледнеш ситуацията през очите на партньора си дава на връзката много повече от разбиране – създава атмосфера на взаимна грижа, приятелство и любов. Дава и основа! А това е много повече от нищо.
Малките жестове
Именно те са онези нищожни, но съществени елементи на щастливите взаимоотношения, които крещят най-силно “Обичам те!”.
Грижа
Връзките са като цветя, които трябва да се поливат, но и самите ние сме такива. Загрижеността за чувствата и преживяванията на човека до нас може да бъде налице само тогава, когато сме се погрижили за себе си.
КОЯ ЩЕ БЪДА АЗ ЗАНАПРЕД?
Промените, които настъпват у майката след раждането на бебето и по време на след родилния период могат да бъдат описани като магични и неповторими, и като майки искаме да запечатаме всеки един от тези спомени, преди нашето дете да порасне.
Освен всички тези красиви мигове, разгръщането на нашата идентичност, изграждането на връзка с околните и бебето, най-важното е да изградим правилна връзка със себе си и нашето време. Да, майките имат супер сили, когато става въпрос за отглеждането на нов живот, но това не бива да се равнява на саможертва и лишения, на чувство на дълг и самообвинение. Връзката с бебето трябва да е чиста и неприкосновена, защото това ще положи основите на бъдещото му възпитание. Натрапчивите мисли, липсата на време, желанието да направите нещо за себе си, което остава на заден план заради притеснение, не бива да взимат превес над ежедневието в след родилния период. Откривайте нови начини да структурирате деня си, не се колебайте да потърсите подкрепа и съдействие от вашия партньор или близък член на семейството. Не губете усещането си за жена, а го изведете на преден план – жена, която вече е майка.
Повече по тези и други теми, свързани с прехода към майчинството, може да научите в безплатната програма „Мисия: Спокойно Майчинство“, организирана от Мама Планер и Mindromeda. За достъп до програмата, регистрирайте се тук.