11 начина да подобрите съня на бебето
Ако все още търсите ефективен метод за приспиване на вашето бебе, прочетете следващите предложения:
1. Рутина преди лягане
Много специалисти препоръчват на родителите да използват ритуали преди лягане. Обикновено това са около 20 минути тихи, успокояващи дейности като:
- къпане
- четене на приказка
- пеене на приспивна песен
- нежен масаж
Подобни рутинни действия помагат на бебетата и децата да се настроят за сън и правят прехода към заспиване по-приятен. Според проучванията родителите, които използват ритуал, утвърждават, че сънят на бебето им се е подобрил.
2. Масаж
Въпреки че в различни култури масажът е задължителна част от ежедневието, има изследвания за неговата ефективност като помощно средство за по-добър сън.
В едно проучване изследователите помолили майки да въведат в режима на своите бебета на възраст от 3 до 18 месеца масаж преди лягане. Това не помогнало на децата да заспиват по-бързо. За сметка на това бебетата заспивали по-лесно и нощем се будели по-рядко.
3. Контакт с кожата
Различни научни изследвания сочат, че контактът “кожа до кожа”, известен още като методът “кенгуру-грижа”, има обезболяващ ефект върху бебетата. Също така повишава нивата на окситоцин – хормон със седативен ефект при кърмачета. Затова се смята, че прилагането му преди лягане може да помогне на детето да спи по-добре.
4. Повиване
Повиването на бебета с пелени ограничава движението. В резултат на това децата се въртят по-малко по време на честите стряскания, които съпътстват съня им.
Повиването може да бъде ефективно помощно средство за сън при кърмачета. Но също така може да бъде опасно, така че е изключително важно да следвате указанията за безопасност. Важно е да не повивате гърдите на бебето толкова плътно, че то да не може да вдишва дълбоко.
В допълнение, има риск от претопляне, особено ако главата на бебето е покрита или ако бебето има треска. Когато повивате, имайте предвид, че детето трябва да може да завърта бедрата си и да сгъва коленете си. Обездвижването на бебето води до риск от дисплазия на тазобедрената става.
Повитото бебе задължително трябва да спи по гръб.
5. Излагане на дневна светлина
Излагането на слънчева светлина през деня подобрява съня на бебето и малкото дете. Това е свързано с циркадните ритми. Когато се раждат бебетата, тези вътрешни цикли не са синхронизирани с циклите на денонощието. В резултат на това детето може да се събужда и да заспива в странни моменти. Това изтощава родителите.
6. Избягвайте изкуствената светлина
Изследванията потвърждават, че изкуствената светлина изпраща мощен сигнал на мозъка, който пречи на съня. Забавя се освобождаването на хормона мелатонин, който улеснява релаксацията и сънливостта.
Малките деца може да са особено чувствителни към ефектите на изкуственото осветление, нарушаващи съня им – особено към синята светлина.
Препоръчително е вечер да използвате по-слабо осветление.
7. Бял шум
Редица играчки и електронни устройства се продават като „залъгалки за бебе“ или „бебешки звукови машини“. Те обикновено излъчват бял шум. Наистина ли обаче помагат на бебетата да заспят?
Има причина да вярваме, че да. Например при експериментално проучване на новородени 80% от бебетата, поставени в условията на бял шум, са заспивали в рамките на 5 минути. Около 25% от бебета са заспали без други стимули.
8. Люлеене
Дали люлеенето е ефективно помощно средство за приспиване на бебето? Може да действа добре за някои бебета. Но родителите трябва да обмислят два потенциални проблема. Първият е, че при неправилна интензивност люлеенето всъщност може да бъде ободряващо или превъзбуждащо.
Другият потенциален проблем се отнася до това, че бебетата започват да свързват заспиването с полюшването. В резултат се будят през нощта и не могат да заспят отново сами.
9. Лавандула
Може би сте чували твърдения, че лавандуловото масло е ефективно помощно средство за добър сън – не само при бебета. Редица проучвания показват, че хората, изложени на аромата на лавандула, се чувстват по-спокойни и в по-голям процент от времето изпадат в дълбок сън.
Съществува и проучване, което съобщава, че майките, които са къпели малките си кърмачета във вода с аромат на лавандулово масло, са се радвали на спокойни нощи.
10. Играчки и други предмети
Използването на възглавниците, плюшените играчки, одеялата и други меки предмети като средства за приспиване е спорно. Експертите по безопасност настояват да ги държим далеч от креватчетата на малкото бебе.
Предметите с успокояващ ефект действат, когато детето е слагано в леглото си, докато все още е будно. Факт е, че около 90% от бебетата са използвали някакъв вид помощ за приспиване, поне от време на време.
11. Кърмене или хранене
През цялата човешка история това е най-често използваният метод независимо дали бебето е кърмено, или хранено с шише. Защо е толкова ефективен? Гладът е неприятно усещане. Щом се засити гладът, бебето се чувства по-комфортно и по-спокойно. И нещо повече. Новородените плачат по-малко и изглежда, че изпитват по-малко болка, когато получават по малки количества мляко, млечна формула или захароза. Нещо повече, актът на смучене, дори смученето на биберон, има успокояващ ефект.
Освен това кърмените бебета имат контакт с кожата на майката. Това допълнително улеснява приспиването. Кърменето повишава и нивата на окситоцин на майката. Това засилва майчините й чувства и придава усещане за спокойствие. Подобни психологически промени могат да улеснят успокояването на бебето.
Предполага се, че кърменето вечер повишава нивата на мелатонин – хормона, който ни помага да заспим. Така че храненето може да бъде мощно помощно средство за приспиване на бебето.
Родителите, които използват храненето като помощно средство за приспиване при кърмачета, може да имат склонност да хранят бебетата си по-често. Според някои изследователи честото хранене може да пречи на продължителността на съня.
Друго противоречие се отнася до успокояването. Въпреки че храненето може да бъде ефективно в краткосрочен план, то затруднява приучаването детето да заспива само.
Източник parentingscience.com. Благодарим за доброволния превод на Симона Славова!
Защо семействата избират споделения сън?
6 най-популярни методи за трениране за бебешки сън
Проблеми със съня на бебето заради здравословни проблеми
Материалът е част от Наръчник за съня на бебето и детето.