Работа и майчинство – 10 важни урока, които амбициозните жени трябва да знаят
Когато ние, две амбициозни приятелки от университета, седнахме да обсъдим някои важни екзистенциални въпроси за това как майчинството и други фактори са повлияли на кариерните ни пътища, решихме да направим проучване и сред някои други наши приятелки от униерситета. Тези първоначални разговори породиха други и в крайна сметка интервюирахме 43 жени, с които заедно бяхме завършили. Повече от две трети от тях бяха станали майки и влиянието, което майчинството беше оказало върху амбицията ни за кариера, беше често срещана тема в интервютата.
Много от нашите приятелки искаха да бъдат родители, които да присъстват активно в живота на децата си, но в същото време искаха да продължават да се развиват и професионално и почти всички от тях говореха за това трудно, понякога изтощително жонглиране. Разбрахме едно нещо – амбицията не се съдържа в грижливо опакована кутия, обозначена с етикет „кариера“, но се разпростира във всички области на живота на нашите приятелки, включително брака и, разбира се, родителството.
Вижте 10 истини, до които ние стигнахме, и запомнете, че както и да го правите, не сте сами.
1. Да сте женени или да живеете с някой, с когото сте еднакво посветени на родителството, е важна част от успеха ви в кариерата
За нашите приятелки важеше в пълна сила съвета на Шерил Сандбърг: най-важното решение за кариерата ви е това за кого ще се ожените. Нашите приятелки, чийто съпрузи приоритизираха кариерите им еднакво или дори повече от техните собствени, бяха постигнали по-успешно кариерно развитие. Но тези жени не бяха попаднали в тези равностойни връзки случайно. Те се бяха отнесли към кариерните си амбиции сериозно и изискваха и от съпрузите им да го правят. Това означаваше, че когато стане въпрос за балансиране на родителски задължения, неща като оставане вкъщи, за да се грижиш за болно дете или приготвяне на обяд, не падаха автоматично върху тях.
2. Говорете със съпруга си за разделението на труда
Ако не говорите за това, то никога няма да се случи. Нашите приятелки, които имат периодични и откровени разговори за това кой какво да свърши и които не се страхуват да говорят, когато чувстват, че задълженията, които са поели, са нечестно разпределени или пък влияят зле върху кариерата им или здравето им, обиковено имат по-равномерно разпределени домашни задължения и им остава време, в което да се посветят на изграждането на кариерата си. От другата страна са жените, които се срамуват да водят тези разговори и в резултат на това поемат по-голямата част от грижите за децата и домакинството.
3. Делегирайте, делегирайте, делегирайте
Прегледайте кои от нещата покрай отглеждането на децата, домакинстването и организацията вкъщи можете да възложите на някой друг, да платите на някой да ги прави или просто да не ги правите изобщо. Това може да означава например да спрете да купувате стайни растения, защото това е нещо в повече, което не искате да правите, да наемете някой, който да ви помага в чистенето вкъщи веднъж месечно или пък да помолите съпруга си да поеме всички родителски срещи в училище.
4. Ще има обаче и някои неща, които няма да можете или няма да искате да делегирате
Това могат да са по-големи неща (например проучване на всички летни лагери) или пък по-малки (например рязане на нокти), но които усещате като тясно свързани с майчинството и поради това няма да можете да се откажете от тях. Това са нещата, по които не можете да преговаряте. Разберете кои са тези неща, бъдете ок с това да се грижите за тях и делегирайте останалите.
5. Нещата, свързани с родителството, по които не можете да преговаряте, може да се променят с времето
През една година може да имате чувството, че да изпращате детето си до учлищния автобус е изключително важна част от деня ви. През други години може да откриете, че има нужда да спрете да правите определени неща и да ги замените с други, които вече ви се струват по-важни, като например закуска с тийнейджъра ви два пъти седмично или пък посещения на часове по плуване. Така че, пригответе се за промяна, често преоценявайте начина, по който прекарвате времето си, както и нуждите на децата ви и вашите собствени.
6. Ако сте амбициозна на работа, най-вероятно сте такава и относно родителството
Това жонглиране ще бъде дългосрочно предизвикателство, но знайте, че начинът, по който избирате да балансирате двете неща днес, няма да бъде начина, по който ще ги балансирате до края на живота си. Някои години от живота си може да искате да посветите повече на родителството, а други – повече на работата. Изборът е ваш и начинът, по който решавате да разпределяте времето си, ще варира през годините.
7. Ще бъдете залети от училището на детето си с повече доброволчески дейности, отколкото реално можете да поемете
Добре е да оцените кои от тези дейности си заслужават да ги поемете и кои да оставите. Мислете за това какво е важно за вас и какво чувствате, че е правилно. Не позволявайте на никого да ви кара да се чувствате виновни за това, че не правите повече неща, отколкото реално можете, опитвайки се в същото време да сте майката и работещата жена, които искате да бъдете.
8. Не за всеки амбицията е права отсечка от А до Б
Траекторията на вашата амбиция може да има завои и приливи и отливи през годините, през които сте и майка. Така че не се тревожете, ако амбицията ви намалява през по-натоварващите периоди от отглеждането на децата. Тя може да се появи по-късно, и то доста интензивно.
9. Това да имате деца може драстично да промени амбицията ви или пък въобще да не я засегне
Повечето от нашите приятелки, след като им са се родили деца, са чувствали дълбока нужда да бъдат с тях и до тях, което означава, че те не са могли да се занимават толкова с кариерата си, колкото са могли преди. Но също така срещнахме жени, чиито амбиции са си останали същите, дори и след като са станали майки. Те просто са продължили. Невинаги е лесно да се предскаже какво ще се случи с амбицията за кариера, така че просто знайте, че това да имате деца може да промени амбициите ви по неочаквани начини.
10. Жените обаче ще са тези, които ще правят посещенията при педиатъра. Всички. Винаги.
Сто процента от нашите приятелки правят посещенията на децата си при педиатъра, независимо дали се занимават изцяло с тях, дали споделят поравно грижите за децата със съпруга си, или пък са отдадени на кариерата и им помагат родителите им.
Можете да бъдете амбициозни в кариерата си и също така да бъдете и майка – много жени са способни да се справят и с двете – но това изисква някои компромиси. Запомнете, че няма единствен правилен начин за това да бъдеш амбициозна жена и майка, и независимо как го правите, не сте сама.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Десислава Стаменова!