Стоп паник атаки
Живете ли в страх, че нещо лошо може да ви се случи? Имате ли усещането, че ще полудеете и че никой не ви разбира? Случва ли ви се да не може да си поемете въздух? Усещате ли буца в гърлото си, която ви пречи да преглъщате?
Разбирам много добре как се чувствате. Преди повече от 17 тодини отключих паническо разстройство. Получавах паник атаки под най-разнообразна форма. Преминах през редица лекари и изследвания. Всички резултати бяха в норма, но аз продължавах да не съм добре. Отне ми дълги години, докато осъзная, че това което ми се случваше бяха паник атаки; докато се науча да ги разпознавам и да им противодействам; докато разбера как да се освободя от тях.
Паник атаките най-често идват под формата на:
- сърдечен пристъп – сърцебиене, тежест в гърдите, прорязване или стягане в областта на сърцето;
- задушаване – недостиг на въздух, неспособност да преглътнете, буца в гърлото;
- изтръпване на крайниците;
- треперене;
- силно чувство на тревожност без конкретна причина;
- чувство, че нещо лошо ще се случи, че сте в опасност;
- желание за бягство;
- усещане, че умирате;
- усещане, че полудявате и губите разсъдъка си;
- замаяност и световъртеж;
- дезориентация и обърканост;
- чувство за загуба на контрол;
- чувство за нереалност и абстракция;
- главоболие и гадене;
- силен сърбеж;
- втрисане, топли вълни.
Фактори, които могат да увеличат риска от появата на паник атаки
- силно стресови събития – смърт на близък, болест, катастрофа;
- травматични събития – физическо или сексуално насилие, психологически тормоз, изоставяне от родител/и в детството;
- големи промени в живота – раздяла, развод, загуба на работа, промяна на местожителство, поява на нов член в семейството и др.;
- генетична предразположеност – родител, склонен към прекалена тревожност, страдащ от депресия или психическо разстройство;
- приемане на различни субстанции – антидепресанти (колкото и изумително да изглежда), алкохол, наркотици. Според Харвардския медицински институт, най-често съобщаваните странични ефекти от пушенето на марихуана са тревожност и паник атаки.
Искам да направя важно уточнение, че не е задължително да ви се случи нещо подобно, за да отключите паническо разстройство. Също така, не е задължително, ако преживявате или сте преживели някое от тези събития да се появят паник атаки в живота ви. Всичко е строго индивидуално.
3 техники, чрез които да противодействате на паник атаките
Дишайте
Любопитен факт, който до скоро и аз не знаех, е, че 9 от 10 човека не знаят как да дишат правилно. Това показват данни на психолози. Приемаме дишането за даденост, до момента, в който не получим панически пристъп и се задушаваме. Обикновено повечето хора дишаме плитко и учестено, от гърдите, което изпраща сигнали до мозъка, че се намираме в опасност. Затова, когато усетите, че паник атаката настъпва, опитайте се да дишате бавно и равномерно. Старайте се да го правите от корема. Това е един от най-ефективните и бързи начини, чрез които да успокоите ума и тялото си.
Мислете за приятен спомен или усещане
Опитайте се да мислите за приятен спомен или усещане, което сте имали. Визуализирайте любимо място, на което сте се чувствали спокойни, щастливи, в безопасност. Може да е свързано и с любим човек. Това ще ви помогне да се отдалечите от паник атаката, ще успокои ума ви и ще намали или прогони напълно неприятните усещания.
Фокусирайте се върху външни фактори
Друга много ефективна техника, която ще ви помогне да се справите с паник атаката, е да съсредоточите вниманието си върху външната среда. Например: да преброите всички червени коли, предмети, листа на дърветата. Ако сте на закрито място, опитайте да посмятате наум, например: 7+7=14, 14+7=21, 21+7=28 и т.н. Важно е да се фокусирате върху нещо, което не е емоционално обвързващо.
В книгата „Стоп паник атаки” споделям през какво преминах; какво ми помогна и какво не ми помогна. Ще откриете информация за това как действат антидепресантите; зад какви маски се крият паник атаките, какво ги храни и какво ги отблъсква. И разбира се, най-важното – как да живеете живот без паник атаки.
След като разберете какво всъщност са паник атаките и как работят, е възможно напълно да се освободите от тях!
Съвет: Ако имате физически симтпоми или съмнения, че получавате паник атаки, посетете специалист.
Автор: Теди Ангелова, спортна психология. Прочети повече в блога й.