Стратегии за успешно споделено родителство
Споделеното родителство след развода никога не е лесно. Но ако вие и бившият ви партньор се научите как да споделяте усилията по отглеждане на децата, ще им дадете увереността и стабилността, от които се нуждаят, за да бъдат успешни в живота.
Освен в случаите, когато семейството ви е преживяло домашно насилие и/или емоционален тормоз е най-добре за децата да имат връзка и с двамата родители. В идеалния случай тези взаимоотношения се характеризират с редки конфликти и добра комуникация и сътрудничество – дори ако един от вас реши да “смеси” семейството си с друго.
Разбира се, нормално е да се притеснявате, че бившият партньор няма да се справи добре с новите отношения и може да причини стрес и болка в семейството. Но ако вие – и всички други възрастни в живота на децата, сте почтителни и поставяте отглеждането на здрави и емоционално уверени деца като приоритет, можете да насърчите безопасните и здравословни взаимоотношения между новите семейства.
Близък план на взаимоотношенията при споделено родителство
Съществуват два типа взаимоотношения при споделено родителство: добре функциониращите/сигурните и лошите/проблемните взаимоотношения.
Добре функциониращите взаимоотношения често правят децата емоционално устойчиви, адаптивни и готови да поемат подходящи рискове в живота си. Децата имат възрастни до себе си, които са готови да им помогнат, когато имат нужда от тях. Те също така имат достъп до повече възможности като прекарано време заедно и помощ в учението. В тези случаи децата обикновено се привързват повече, защото се чувстват обичани и в безопасност.
Междувременно лошата взаимовръзка с родителя може да направи децата крехки, емоционално тревожни, избягващи връзки и трудно привързващи се. Тези деца са емоционално чувствителни, предразположени към различни форми на пристрастяване, с отслабена имунна система и изпитващи трудности във взаимоотношенията си с бъдещи романтични партньори.
За да оцените дали вашите взаимоотношения в споделеното родителство са добри или лоши, можете да използвате скалата на взаимоотношенията при споделено родителство.
Скала на взаимоотношенията при споделено родителство
Скалата на взаимоотношенията при споделено родителство се основава на изследване, проведено от Марк Файнберг през 2003 г. Той предполага, че има пряка връзка между качеството на взаимоотношенията и качеството на родителството. Още повече, допълнителни изследвания показват, че родителските взаимоотношения – дори след развода – имат пряка връзка със здравето и благосъстоянието на децата.
След наблюденията на Файнберг през 2003 г. социалните експерти адаптират скалата на взаимоотношенията при споделено родителство, за да се прилага и при разведени родители. Например, през 2018 г. Journal of Child and Family Studies публикува проучване, в което изследователите разработват и тестват скалата на многостранното споделено родителство след раздялата.
Различни литературни рецензии са използвани за разработване на шест елемента, включващи подкрепа, сближаване, триангулация, подривна дейност, пренебрежение и явен конфликт. По-надолу ви предлагаме преглед на всяка от конструкциите на скалата и как да оцените взаимоотношенията си според нея.
Елементи на многостранната скала на взаимоотношенията при споделеното родителство
Първият елемент, оценен в многостранната скала на взаимоотношенията при споделено родителство, е подкрепата или взаимната подкрепа, както е известна в някои случаи. Тази част от скалата е предназначена да измерва в каква степен родителите се подкрепят един друг по време на процеса на отглеждане на детето. С други думи, скалата оценява колко и каква помощ, подкрепа и сътрудничество си оказвате с бившия ви партньор. Прочетете твърденията долу, за да определите каква е степента на подкрепа в отношенията ви при споделеното родителство.
Подкрепа
Класирайте всяко от тези твърдения по скала от 1 до 5, като 1 е никога, а 5 е винаги.
- Готов/а съм да направя промени в графика си, ако бившият ми партньор има нужда.
- Аз съм в помощ на бившия ми партньор при отглеждането на детето ни.
- Бившият ми партньор е в помощ на мен при отглеждането на детето ни.
- Ние се подкрепяме взаимно при трудни родителски решения.
- Бившият ми партньор е готов да направи промени в графика си, ако имам нужда.
- Мога да разчитам на бившия ми партньор, за да ме подкрепи при родителските ми дейности.
- Обръщаме се един към друг за съвет/помощ при решения, свързани с отглеждането на детето ни.
- Бившият ми партньор може да разчита на мен за помощ при отглеждането на детето ни.
Сближаване
Сближаването е вторият елемент, който се измерва чрез многостранната скала на взаимоотношенията при споделено родителство. Той се отнася до нивото на взаимност или на последователност, който се показва при споделеното родителство. Следователно тази част от скалата измерва нивото на разбирателство между новите семейства. Повече твърдост или липса на съгласие може да доведе до дисфункция в отношенията на споделено родителство. Погледнете твърденията долу, за да определите нивото на сближаване във вашите отношения на споделено родителство.
Класирайте всяко от тези твърдения по скала от 1 до 5, като 1 е никога, а 5 е винаги.
- Имаме сходни цели и очаквания за нашето дете.
- Приемаме общи стандарти относно поведението на детето ни.
- Приемаме близки правила за поведение на детето ни.
- Нямаме съгласие относно часа на лягане на детето ни, времето за сън и други подобни рутинни неща.*
- Не съм съгласен/на с начина, по който бившият ми партньор отглежда детето ни.*
- Бившият ми партньор не е съгласен/на с начина, по който отглеждам детето ни.*
- Използваме подобни методи за дисциплиниране на нашето дете.
- Съгласни сме какво е най-добро за детето ни и от какво се нуждае то.
*Звездичката показва обратното оценяване на твърдението, като 1 е винаги, а 5 никога.
Триангулация
Триангулацията е третият елемент за измерване и се получава, когато родителите използват децата си при комуникацията по между си или ги карат да вземат страна в разногласията си. Предизвикателството с триангулацията е, че тя прекрачва границите и поставя децата в роли, които никога не би трябвало да изпълняват, заобикаляйки директната комуникация между възрастните. Прегледайте твърденията в този раздел, за да определите дали вие или бившият ви партньор използвате триангулация вместо директна комуникация.
Класирайте всяко от тези твърдения по скала от 1 до 5, като 1 е никога, а 5 е винаги.
- Когато спорим, детето ни взима страна.
- Вместо да изразява разочарованието си директно, бившият ми партньор го споделя с нашето дете.
- Изпращам съобщения до бившия си партньор чрез нашето дете.
- Бившият ми партньор ми изпраща съобщения чрез нашето дете.
- Питам детето ни за личния живот на бившия ми партньор.
- Бившият ми партньор пита детето ни за личния ми живот.
- Вместо да изразявам разочарованието си директно, аз го споделям с нашето дете.
- Нашето дете участва или взема страна по време на нашите караници.
Подривна дейност
Многостранната скала на взаимоотношенията при споделено родителство също така измерва подривната дейност, която е прикрит, а понякога и оскърбителен метод за обезсилване на другия родител. Много пъти подривната дейност се проявява във взаимоотношенията, когато единият родител отказва да признае или подкрепи идеите на другия родител, неговите/нейните действия по налагане на дисциплината или неговите/нейните предложения относно грижите за детето.
Като допълнение, при подривната дейност, родителите са склонни да говорят лошо един за друг, да дискредитират идеите, правилата и стиловете на родителство. Последващите твърдения ще ви помогнат да определите дали във вашите отношения на споделено родителство има подривна дейност.
Класирайте всяко от тези твърдения по скала от 1 до 5, като 1 е никога, а 5 е винаги.
- Уважавам родителските решения на бившия ми партньор, дори когато не съм съгласен/на с тях.*
- Бившият ми партньор уважава родителските ми решения, дори когато не съгласен/на с тях.*
- Поставям под въпрос или пренебрегвам правилата на бившия ми партньор и/или действията по налагане на дисциплина за нашето дете.
- Бившият ми партньор поставя под въпрос правилата и/или действията по налагане на дисциплина за нашето дете.
- Не вярвам на способността на бившия ми партньор да взема правилни родителски решения.
- Бившият ми партньор не вярва на способността ми да взимам правилни родителски решения.
- Бившият ми партньор се опитва да покаже на детето ни, че е по-добър от мен.
- Опитвам се да покажа на детето ни, че съм по-добър от бившия ми партньор.
*Звездичката показва обратното оценяване на твърдението, като 1 е винаги, а 5 никога.
Пренебрежение
Пренебрежението е петия елемент, измерен чрез многостранната скала на взаимоотношенията при споделено родителство и се отнася до начина, по който родителите общуват и се отнасят един към друг. Подобно на подривната дейност, пренебрежението отразява нездравословните взаимоотношения, при които има липса на близост. Използването на определения и негативни / саркастични забележки за другия родител са част от този елемент. Последващите твърдения ще ви помогнат да определите дали вие или бившият ви партньор ви се очерняте при споделеното родителство.
Класирайте всяко от тези твърдения по скала от 1 до 5, като 1 е никога, а 5 е винаги.
- Внимавам да не говоря лошо или да не обиждам бившия ми партньор пред детето ни.*
- Бившият ми партньор внимава да не говори лошо за мен или да не ме обижда пред детето ни.*
- Бившият ми партньор е саркастичен или се шегува с родителските ми действия.
- Саркастичен съм или се шегувам с родителските действия на бившия ми партньор.
- Изразяваме презрение или неприязън един към друг.
- Бившият ми партньор ме критикува или ме подценява.
- Критикувам или подценявам бившия ми партньор.
- Ние изказваме обидни констатации един към друг пред детето ни.
*Звездичката показва обратното оценяване на твърдението, като 1 е винаги, а 5 никога.
Явен конфликт
Последният измерен елемент е явния конфликт. Този раздел измерва преките, открито агресивни и отрицателни взаимоотношения между родителите. Прочетете твърденията долу, за да определите как вие и бившият ви партньор се справяте с конфликтите при споделеното родителство.
Класирайте всяко от тези твърдения по скала от 1 до 5, като 1 е никога, а 5 е винаги.
- Детето ни е наясно, че спорим за родителски проблеми.
- Крещим си един на друг пред детето ни.
- Разговорите между нас са напрегнати или саркастични.
- Споровете с бившия ми партньор стават враждебни или агресивни.
- Взаимодействията с бившия ми партньор са неприятни и/или неудобни.
- По време на разногласия бившият ми партньор крещи по мен.
- По време на разногласия крещя на бившия си партньор.
- Мога да обсъждам родителските проблеми с бившия ми партньор, без да крещя.*
*Звездичката показва обратното оценяване на твърдението, като 1 е винаги, а 5 никога.
След като сте оценили с точки всяко твърдение във всеки елемент, съберете точките. Най-ниският резултат е 48, а най-високият възможен резултат е 240. Колкото по-ниска е оценката, толкова по-добре функционира връзката ви. Същевременно по-високите резултати показват, че с бившия си партньор поддържате нездравословни отношения на споделено родителство.
Ползите от здравословните взаимоотношения при споделеното родителство
Въпреки, че не винаги е лесно постигането на здравословни взаимоотношения при споделено родителство то е напълно възможно при желание и търпение. Това означава, че всички възрастни, участващи в живота на детето ни общуват спокойно и с уважение един към друг.
Те също така си оказват подкрепа навреме, спазват уговорените времена за взимане и прибиране, връщат дрехите, играчките и книгите и не използват децата си при комуникацията помежду си. Родителите си сътрудничат при справянето с конфликти и говорят с позитивна нагласа за другите възрастни в живота на детето.
Друг отличителен белег на здравословни взаимоотношения при споделеното родителство е, че всеки родител счита отглеждането на детето екипно усилие. Например, плащанията за извънкласни дейности могат са се поемат наполовина от всеки родител. Нещо повече – и двамата родители ще са уверени, че другият не се възползва от това.
Здравословните взаимоотношения при споделеното родителство позволяват на децата да се местят от дома на единия родител в дома на другия без драми. Те се чувстват в безопасност, когато имат връзка и с двамата родители. Децата никога не трябва да бъдат изложени на негативните последствия от развода с бившия ви партньор. Трябва да се чувстват обичани и спокойни.
Освен това биологичните родители трябва да изразяват открито благодарността си за помощта и подкрепата на доведените родители. Когато всички тези неща са налице, децата израстват, вярвайки, че възрастните поставят емоционалното им благополучие и сигурност пред родителския гняв, ревност или отмъстителност.
Чрез създаване на безопасна родителска среда, децата по-често са емоционално здрави и устойчиви. Развиват се добре, когато знаят, че имат безопасно и любящо убежище и в двете семейства, където са отглеждани с грижа и с внимание.
Опасностите от негативните взаимоотношения при споделеното родителство
Обратно, ако вие или бившият ви партньор не действате като екип, а си пречите, вашите деца ще страдат. Например, ако спорите с бившия си пред децата или правите саркастични или негативни забележки зад гърба му/й, вие им причинявате емоционален стрес.
По същия начин, негативните взаимоотношения при споделеното родителство са емоционално вредни за вашите деца в дългосрочен план. Децата трябва да се чувстват, в безопасност при връзката си с двамата родители. Ако единият родител изисква лоялност само към себе си, децата са поставени в неподходяща и трудна ситуация.
Запомнете, детето е половината от всеки родител. Когато единият родител изисква детето да се отрече от другия родител, децата трябва да се отрекат от своята половина. Това преживяване може да причини дълбоки емоционални рани.
Получаване на помощ
Следователно, ако вие и бившият ви партньор имате висок резултат по скалата на взаимоотношенията за споделено родителство е време да потърсите помощ от семеен терапевт, за да ви помогне да разрешите проблемите си. Обсъдете с бившия си партньор вашите притеснения и предложения за подобрение на комуникацията, за да улесните нещата за вашите деца.
Поставете фокуса върху това, което е най-добре за децата и как те да не бъдат засегнати, а не се занимавайте с това как бившият ви партньор се отнася с вас или как ви кара да се чувствате. В идеалния случай, можете да постигнете съгласие за това, как да създадете безопасна и любяща среда за децата.
Ако все още е налице конфликт, след като всички усилия за подобрение на взаимоотношенията са изчерпани или ако бившият ви партньор откаже да участва в терапия, може да се наложи да поставите някои граници, за да защитите вас и вашите деца. Например, можете да посочите обществени места, като училището или библиотеката, като места за взимане и връщане, за да намалите броя на конфликтите.
Също така можете да ограничите комуникацията до текстови съобщения или имейли и да обсъждате само неща, които се отнасят до децата като планиране, общи дейности и работа в училище. Има някои отлични приложения, които улесняват това.
И ако бившият ви партньор е отмъстителен към новия ви партньор, важно е да ограничите срещите си. Бъдете сигурни, че контролирате цялата комуникация по отношение на децата. Можете също да обмислите блокирането на профила му/й в социалните медии, имейлите и телефонните номера от името на новия ви партньор.
Не забравяйте, че не можете да контролирате бившия си партньор. Имате контрол само върху своите действията. Така че, освен ако децата ви не са малтретирани или пренебрегвани, може да се наложи да игнорирате лошото поведение на бившия си партньор. Фокусирайте се върху създаването на безопасно и емоционално подкрепящо пространство без негативни събития за вашите деца. Когато децата ви пораснат, те ще осъзнаят, че сте го направили за тяхно добро.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Николай Екимов!