Зона за игра: от какво се нуждаят бебетата и малките деца?
Организиране на безопаснa, удобнa и подходящa зона за игра
Няма нищо по-естествено за децата от играта. Но, за родителите дори и това интересно и весело занимание може да предизвика много въпроси и вълнения, особено що се отнася до игрите на бебетата и малките деца. Кои игри са развиващи и полезни? Как да организираме зона за игра по най-удобен и функционален начин? Колко играчки са достатъчни за бебето? Трябва ли и възрастните да участват в игрите?
Играем заедно с бебето
Много родители си признават, че „не знаят как да играят с децата си“. Да погледнем на игрите с деца като на време, прекарано без етикети и шаблони и просто да си позволим да бъдем себе си.
Има милиони начини, по които играта може да се случи, така че просто се опитайте да намерите този, който ще бъде най-подходящ за вас и вашето дете. Когато спрем да се напрягаме като родители и се доверим да бъдем водени от детето, тогава започва играта.
Няколко съвета, които ще позволят да се наслаждавате на процеса на игра с децата си:
- Оставете детето да води играта – така най-лесно ще навлезете в неговия свят
- Не прекъсвайте концентрацията – избягвайте да говорите, докато детето е съсредоточено и гледа нещо друго
- Дръжте ограничен брой играчки на килима – по този начин рискът от свръхстимулация намалява
- Намерете дейностите, които ви носят радост и по време на които чувствате, че се свързвате най-добре. Правете ги възможно най-често. Това може да е рисуване, четене, свободно движение, йога, адаптирана за деца, танци и т.н.
- Не забравяйте, че вашето дете е уникално, както и вие самите, и вашите дейности НЕ е задължително да приличат на тези на другите родители.
Килимчето за игра – мястото, където се свързват възрастни и деца
Килимчето за игра е мястото, където възрастните могат да навлязат в света на децата. Свят, в който се наслаждаваме на настоящия момент, в който не се вземаме прекалено на сериозно и преди всичко се свързваме с детето. Килимът може да разграничи безопасната зона за игра, където детето да е автентично и да се чувства сигурно, че всички емоции са приети и прегърнати.
Тъй като килимчето ще е в постоянен допир с детето, важно е да изберете сертифициран продукт от доказан производител. Безопасността на вложените материали, отсъствието на опасни и токсични вещества, качествената изработка – това са характеристики, които се гарантират от световния лидер в тази област – Parklon, Южна Корея. Килимите на Parklon в България можете да откриете в ecoplay.bg
На килимчето детето води играта, взима решения, поема рискове, контролира. С други думи, задоволява основните си потребности, важни за балансираното развитие. Въпреки че, свободното движение може да изглежда по-тривиално и по-малко важно в сравнение с развиващи и обучаващи игри през очите на възрастните, всъщност проучванията ни казват друго.
Развитието на детето е тясно свързано със свободата на движение
Свободата на движение е от съществено значение от първите месеци от живота на детето, така че трябва да сме сигурни, че пространството вкъщи дава възможност на бебето да се движи свободно и безопасно. Капан, в който много родители попадат, е идеята, че бебето на няколко месеца не мърда много. Нещата не стоят така – ако му осигурим пространство, още от първите месеци ще забележим дори леки опити за пълзене.
Освен очевидното положително влияние на движението върху физическото развитие на детето, то е много важно от емоционална и психологическа гледна точка. Свободното движение допринася за емоционалното, умствено и физическо развитие на детето, а една от ролите на възрастния е да организира безопасна зона за игра и придвижване на детето. Тази зона е функционална, когато предлага и различни форми на визуална стимулация. Важно е детето да може да наблюдава възрастните, да вижда как се движат и взаимодействат и по този начин да може естествено да усвоява тези аспекти.
Игра в движение означава УЧЕНЕ
Вашето движещо се бебе не е нищо друго освен живот. Това е любопитството и радостта от съществуването.
В рамките на около една година от раждането си, човешкото същество достига най-висшата форма на движение – ходенето на два крака. Ходенето и движението като цяло са тясно свързани с развитието на мозъка. Без движение човек не може да научи много. Още повече, че за малкото дете този подход за ограничаване на свободата на движение е рискован. То се нуждае от проста и безопасна зона за игра и движение, а това може да се постигне с килимче, огледало и рафт с няколко играчки. Детето учи, когато е активно и взаимодейства директно с околната среда.
Какво е необходимо за да създадем безопасна зона за игра, където бебето може да се движи свободно?
Зоната, подредена от възрастния, не трябва да е пренаситена. Добре е да е проветриво, подредено и безопасно пространство:
- килим, който да омекотява и топлоизолира добре
- огледало, което дава обратна връзка на детето по отношение на собствените му движения, но и по отношение на средата, която го заобикаля
- рафт за играчки
- малка маса със стол с подходящ размер
Редовно проверявайте безопаснността на зоната за игра. Също така на рафта поставяйте няколко предмета и играчки, които детето може да взима самостоятелно и да играе с тях. Помнете, че основният начин за бебетата да изследват света е като поставят предмети в устата си или ги доближават до устата си, така че е важно да оценяваме всичко, което е на тяхно разположение и от тази гледна точка.
Ако често ви се налага да сменяте зоната за игра, добър вариант са портативните килимчета. Те са леки, лесни за съхранение и за транспортиране.
Как организираме зоната за игра, за да подпомогнем концентрацията и ученето?
Едно от големите родителски предизвикателства е редът в детската стая. Голям брой играчки често се натрупват върху килима и хаосът не закъснява.
Тази стратегия в 5 стъпки ще ви помогне лесно да поддържате реда в зоната за игра
Средата, в която расте детето, е много важна, включително и от гледна точка на броя на предметите, с които то е заобиколено. Колкото по-малка е възрастта на детето, толкова по-слаба е способността му да се концентрира и един от начините, по които можете да подкрепите детето си, е као опростявате зоната за игра:
СТЪПКА 1 → съберете всички играчки, които имате вкъщи
СТЪПКА 2 → разделете играчките на 4 категории
- Счупени/непълни играчки, от които се отказвате
- Играчки, които вече не са подходящи за възрастта/интересите на детето, които можете да дарите/продадете
- Играчките, към които детето ви проявява голям интерес през този период
- Играчки, които да приберете за по-късно
СТЪПКА 3 → Оставете на рафта само играчки от категория 3
СТЪПКА 4 → Наблюдавайте детето в продължение на 10-14 дни и вижте с кои играчки си играе от тези на рафта
СТЪПКА 5 → Разменете тези играчки, с които не се играе, с други от категория 4
Защо е важно зоната за игра да има колкото е възможно по-малко предмети?
За да се подпомогне концентрацията, но и защото неподходящата среда ще насочи вниманието на възрастния към премахване на пречките и по-малко към свързване с детето.
За предпочитане е да изберете по-изчистен дизайн на килимчето, върху което играе бебето, без твърде ярки и наситени цветове. По този начин детето ще има възможност да се съсредоточи върху играчките и дейностите си. Освен това, пастелните цветове и неутралните рисунки няма да натоварват излишно детската психика.
Материалът е предоставен от Ecoplay – официален партньор на Parklon за България. Онлайн магазин за безопасни, топлоизолиращи, водонепромокаеми, хипоалергенни килимчета за бебета и деца. Лесни за поддръжка и почистване.