Хранителните нарушения в детска възраст – част 2
Кои са основните типове хранителни нарушения?
Съществуват 10 типа хранителни нарушения, като най-разпространени са:
Булимия нервоза
Този вид заболяване се характеризира с периоди на обостряне на лакомия, последвано от чувство за вина за изядената храна и последващо насилствено (с помощта на повръщане) изхвърляне. Пристъпите на вина и прежяденето са свързани с патологична загриженост за собственото тяло.
При булимия нервоза телесното тегло на пациента остава същото или постепенно се увеличава. Признаците на булимия нервоза са неконтролирани приеми на храна в големи количества, последвани от използването на различни методи за отслабване.
В медицинската практика заболяването представлява около 1-1,5% от пациентите с хранителни нарушения. В действителност тази цифра е много по-висока. За да се направи диагноза булимия нервоза, трябва да има две или повече обостряния на седмица в продължение на три месеца. Периодите на обостряне с належащо чувство за вина са придружени в бъдеще от строги диети, глад, предизвикване на повръщане, приемане на слабителни средства, тежко физическо натоварване.
Анорексия нервоза
Анорексията е от хранителните нарушения, които могат да са фатални. Често има формата на хронично заболяване. Възниква в резултат на болезнена идея за постоянно намаляване на теглото. За да направят това, в началото на заболяването пациентите намаляват калорийното съдържание на храната, по-късно редовността на приема. Това може да доведе до пълно отхвърляне на храна и до изтощение.
Пациентите с анорексия нервоза намаляват теглото си до критични нива, поради изкривено самовъзприятие и патологичен страх от затлъстяване. Тази група пациенти е доминирана от въображаеми мисли за собствената им непълнота, пълнота, както и неадекватно възприемане на собственото им отражение в огледалото. Признаците на анорексия нервоза са необичайно ниско телесно тегло, аменорея, патология. Придружена е от депресивни, обсесивно-компулсивни и / или тревожни разстройства, фобии.
Орторексия нервоза
Това е вид хранително нарушение, придружено от обсебващо желание за правилно хранене. Орторексията се характеризира с избора на продукти, базирани не на предпочитания, а на критерия за полезност. Хората, страдащи от този вид заболяване, не консумират сладки, мастни, солени, глутен, кофеин, консерванти. Също така, страховете им се отнасят и до начина на готвене на продукти и ястия, които са част от ритуала на манията.
Кърмаческа анорексия
Това е от хранителните нарушения с психогенен произход. Съществуват различни форми, видове и причини. Хранителните нарушения с психосоматичен произход са свързани с липса на апетит и загуба на тегло и са доста чести при кърмачетата.
Психогенна анорексия
Това хранително нарушение се характеризира с намаляване и дори загуба на нужда от храна, както и влошаване на общото физическо състояние. Тя се комбинира с нарушения на ритъма на сън и бодърстване, раздразнителност, плач, прекомерна мобилност.
Останалите хранителни нарушения са:
- Пикацизъм
- Мерицизъм
- Мускулна дисморфия
- Психогенно повръщане
- Психогенно преяждане
- Диабулимия
- Дранкорексия
Отклоненията от правилния начин на хранене са придружени от нервни нарушения, агресивност, срам.
Силата на безусловната любов
Какво е важно да знаете?
Хранителните нарушения възникват на две нива – ментално и физиологично. Първият конфликт възниква между необходимостта да се яде и желанията на човек. Последните формират идея, която определя мотивите и поведението. В следствие на психични промени се нарушава метаболизмът, образува се дефицит на хранителни вещества.
Хранителните нарушения увеличават риска от развитие на тежки заболявания на храносмилателния тракт, на бъбреците, дехидратация. За пациентите е характерно постепенно изтъняване на костната тъкан, остеопороза, анемия, хипотония, косопад, суха кожа. При тежки форми на хранителни нарушения се увеличава дисфункцията на вътрешните органи.
За съжаление повечето пациенти или техните роднини търсят помощ при наличие на усложнения, когато се изисква помощта не само на психиатър и психолог, но и на специалисти със соматичен профил. За да се направи диагноза и да се елиминира причината за заболяването, психиатърът провежда разговор с пациента и роднините му, за да определи отношението му към собствения му външен вид, както и травматичните ситуации в живота му.
Навици за здравословно хранене при децата
За диференциалната диагноза на усложненията се предписват консултации на гастроентеролог, хематолог, уролог, невролог, терапевт. Лекарите предписват редица тестове, както и инструментални изследвания, които дават представа за състоянието на пациента, както и да се избере лечение. То включва лекарствена терапия, психотерапия и хранителен режим.
Възможно ли е сами да се справите с хранителни нарушения?
Хранителните нарушения са сериозни патологични състояния. Тяхното лечение изисква помощ на психиатри, психолози и специалисти със соматична ориентация. Своевременното търсене на помощ може да предотврати усложнения на вътрешните органи, които често се развиват на фона на хранителни проблеми. Правилният подход към проблема позволява връщането към пълноценен живот и нормализиране на телесното тегло. Липсата на лечение и опитите да се справите с проблема сами, може да го задълбочи.
Автор на текста е Елена Гогова – психолог и холистичен нутриционист.

С маратона “Общувай градивно с тийнейджъра у дома” ще опознаеш спецификите на този сложен период. Ще се научиш как да показваш на детето си, че има всички ресурси, за да е успешно. Ще знаеш как да разбираш какво е важно за него и да градиш отношения на доверие и разбирателство.