Хранителни нарушения в детска възраст – част 1
Мит или опасна реалност са хранителните нарушения
Храненето и храната като естествена жизнена необходимост
От гледна точка на физиологията, поведението при хранене е външна проява на усещането за глад – субективно усещане под формата на слабост, замаяност, усещане за “смучене под лъжицата”. Tака тялото дава сигнал, че се нуждае от храна, за да поддържа нормалното състояние на вътрешната среда (хомеостаза) и да гарантира по-нататъшен живот и липса на хранителни нарушения.
Усещането за глад е проява на хранителния инстинкт – един от основните, най-древните и силни инстинкти, основата на оцеляването в природата на всеки жив вид. В отговор на появата на чувство на глад има желание да се намери храна и да се яде, да се постигне усещане за ситост. В същото време има естествено усещане за удоволствие.
Но, какво се случва, че вместо да е носител на хранителни вещества, на енергия – храната се превръща в проблем и дори болест?
Кои са причините храната да е отдушник, компенсация, любов?
Хранителни нарушения съществуват отдавна, но в последните години се наблюдава намаляване на началната възраст. По-често се говори за хранителни нарушения при момичетата, но има и момчета с хранителни разстройства.
Срещат се деца с наднормено тегло, през „здравословно хранещи се“, до аскетично хранещи се и деца с анорексия.
Какви са причините за хранителни нарушения?
Има широк спектър от фактори, които могат да провокират определени хранителни нарушения при дете. Те са разделени на три основни групи:
- Генетичен. Към днешна са точни известни гените, чието наличие значително увеличава риска от развитие на хранителни нарушения. Гените са свързани с три неща: висока емоционална чувствителност, особености на мисленето под формата на детайлиране, нарушение в регулаторната система “ситост-глад”.
- Психогенен. Някои хранителни нарушения се появяват след стрес. Могат да се задълбочат при ниско самочувствие, патологичен перфекционизъм, обсесивно-компулсивни нарушения. При тийнейджърите тригер може да е борбата за автономия на индивида.
- Културен. Налагането на медийни образи и стандарти може да предизвика силно желание да се съответства на тези идеали. Когато такова желание излиза извън здравия разум, може да се активират хранителни нарушения.
Освен тези три основни групи причини могат да бъдат и:
- идеализация на слабото телосложение;
- малтретиране в детството;
- психични патологии;
- краниосебрални наранявания;
- вродени генетични мутации;
- пристрастия към вниманието;
- прекомерна самокритика;
- емоционална нестабилност;
- натиск отвън;
- дефицит на внимание, неадекватно натоварване;
- социално изключване;
- фобии.
Навици за здравословно хранене при децата
Лекарите смятат, че във всеки отделен случай е комбинация от фактори от две или три групи. Наборът им зависи от вида на заболяването.
Автор на текста е Елена Гогова – психолог и холистичен нутриционист.
Хранителните нарушения в детска възраст – част 2

С маратона “Общувай градивно с тийнейджъра у дома” ще опознаеш спецификите на този сложен период. Ще се научиш как да показваш на детето си, че има всички ресурси, за да е успешно. Ще знаеш как да разбираш какво е важно за него и да градиш отношения на доверие и разбирателство.