Минали травматични събития могат да навредят на здравето ви
Kак неблагоприятните детски преживявания са свързани с хронични здравословни състояния.
Тежко детство. Жестоко нападение. Пътна катастрофа. Ако нещо от това се случило в миналото ви, то може да повлияе на вашето здраве.
Всичко това са примери за травматични събития, които в психологически план са инциденти, които ви карат да повярвате, че е налице опасност да бъдете сериозно ранени или да загубите живота си. Изследванията показват, че тези събития могат да предизвикат емоционални и дори физически реакции, които могат да ви направят по-податливи на редица различни здравословни състояния, включително инфаркт, инсулт, затлъстяване, диабет и рак.
Разбиране на травмата
Травматичните събития обхващат всичко – от сексуално насилие или малтретиране в детска възраст до диагноза рак. Злоупотребата докато сте били деца е особено вероятно да засегне живота ви като възрастни, защото се случва в момент, когато мозъкът ви е уязвим, и често се причинява от хора, за които се предполага, че се грижат за вас. Под злоупотреба често разбираме неща, които са много по-меки от нещата, които хората обикновено мислят за злоупотреба. Това може да включва удари с твърд предмет, като камшик или колан. Поведението не е задължително да е незаконно, за да предизвика травматична реакция.
Възприятието на детето за събитията е също толкова важно, колкото и действително настъпилото. “Макар животът на детето да не е бил в действителност в опасност, детето може да го е видяло като животозастрашаващо”, казва д-р Кери Реслер, професор по психиатрия в Медицинското училище в Харвард.
Хората, които преживяват травматични събития, понякога развиват посттравматично стресово разстройство (ПТСР), психиатрично състояние, което засяга от 5% до 10% от общото население, казва д-р Реслер. То се среща по-често при жените, като засяга два пъти повече жени от мъжете. И това се случва по-често при хора, които имат определени рискови фактори, особени тези, които живеят в бедност, войници или работещи в спешна помощ, казва той. ПТСР може да се развие, след като човек изпитва насилие или заплаха от насилие, включително сексуално насилие. Това може да засегне хора, които имат близък роднина, който също е преживял тези неща, казва д-р Реслер. Тези травмиращи събития обикновено са инциденти, които се считат за необичайни и са изключителни по своята интензивност.
Излагане и риск
Рискът от психични и физически здравословни проблеми от минали травми се увеличава с броя на събитията, които сте преживели. Например, рискът от проблеми е много по-висок, ако сте имали три или повече негативни преживявания, наречени неблагоприятни детски преживявания, казва Робъртс. Те включват:
- физическо насилие;
- сексуално насилие;
- емоционално насилие;
- физическо пренебрегване
- емоционално пренебрегване;
- свидетелство на домашно насилие;
- злоупотреба с вещества;
- психични заболявания на човек от семейството;
- родителска раздяла или развод;
- лишаване от свобода на член на домакинството.
Друг вид травма
Докато някои травматични събития се считат като такива, които имат най-голям ефект върху здравето ви в дългосрочен план, други стресиращи събития, които не отговарят на дефиницията за психологическа травма, могат също да причинят проблеми. Това може да включва: внезапна смърт на член от семейството, стресиращ развод или грижи за някой с хронични заболявания или инвалид, казва Робъртс. Тези по-леки събития могат да доведат до психично разстройство като притеснение или депресия. “Травмата засяга способността ви да се справяте, така че ако имате предразположение към тревожност например, това може да ви събори”, казва Робъртс. В допълнение, инциденти като тези също могат да предизвикат симптоми като ПТСР при определени хора. “Когато хората преминават през травматична или сложна скръб, те могат да изпитат доста подобни симптоми като тези, които могат да получат при травма, като натрапчиви мисли”, казва д-р Реслер.
Медицински състояния в резултат на травма
Повечето изследвания, свързани с травма и риск от хронични заболявания, са фокусирани върху детските травми, казва д-р Реслер. Травмата в ранна детска възраст е рисков фактор за почти всичко – от депресия при възрастни до ПТСР и повечето психиатрични разстройства, както и множество медицински проблеми, включително сърдечно-съдови проблеми като инфаркт и инсулт, рак и затлъстяване.
Тези ефекти вероятно отразяват два фактора:
Промени в поведението в резултат на травма.
Хората, които страдат от травматични спомени, могат да се опитат да им избягат, като започват рискови поведения като пиене, пушене, употреба на наркотици или дори преяждане за утеха. “Всички те могат да се използват като механизъм за справяне, начин за справяне с емоционалния дискомфорт”, казва Робъртс. Тези навици от своя страна водят до здравословни проблеми.
Физически ефекти, свързани с травмата.
Проблемът надхвърля нездравословните навици. Експертите смятат, че всъщност има директен биологичен ефект, който се появява, когато тялото ви претърпи екстремен стрес. Когато изпитвате някакво провокиращо безпокойство, реакцията ви на стрес се активира. Вашето тяло произвежда повече адреналин, сърцето ви препуска и тялото ви се готви да реагира. Някой, който е преживял травма, може да има по-силни приливи на адреналин и да ги изпитва по-често, отколкото някой, който не е преживял. Това причинява износване на тялото – точно както би станало в автомобил, където двигателят непрекъснато работи на пълни обороти, казва тя. Реакциите на стрес са срещани и при хора, които са преживявали дискриминация през целия си живот. “Организмът ви старее по-бързо”, казва Робъртс. Хроничният стрес може да увеличи възпалението в тялото, а това е свързано с широк спектър от заболявания, включително сърдечно-съдови заболявания и автоимунни заболявания, казва Робъртс. Ранната травма нарушава възпалителната система. Това може да доведе до дългосрочни отклонения в тази система и хронични здравословни проблеми, предизвикани от постоянното възпаление. Обикновено колкото повече травма сте преживели, толкова по-лошо е здравето ви.
Бариери за получаване на помощ
Хората, които са преживели травма, също могат да имат проблеми с искането на помощ. Един от най-честите резултати от травмата е избягването и. “Има смисъл. Ако изпитате нещо травмиращо, искате да избягвате да мислите за това и да посещавате места, които ви напомнят за това.” За съжаление, здравната система с лекарите, терапевтите и консултантите – са задействащи фактори за много хора, защото когато някой преживее травмиращо събитие, той или тя често попада в здравната система.
Освен това, ако сте преживели травма, трябва знаете, че компетентните лица ще искат да говорите за това и да изкарате чувствата си от миналото. Поради тези причини хората, претърпели травма, могат да избягват медицинска помощ. Някои хора може да отричат ролята, която миналата травма играе в живота им. “Бих казал, че много хора не знаят как травмата им се отразява”, казва Робъртс. Един от отличителните белези на травмата е фактът, че хората често използват защитни механизми, за да се предпазят от стреса. Отричането е едно от тях, както и опитите за нормализиране на минали проблеми. Хората могат да казват неща от сорта на “О, всички, които познавам, са били удряни като деца”.
Получаване на помощ
Ако подозирате, че миналата травма засяга живота ви, има начин да ви се помогне. Това е лечим проблем. Не е нужно да задълбавате. Има голям шанс да преодолеете това.
Предприемането на стъпки за справяне с проблема може също да помогне на другите в живота ви. Много често хората, които са преживели травма, предават проблеми на другите в семейството. Така че, помагайки си, може да помогнете на хората около вас. Помислете за тези стъпки.
Работа с терапевт.
Обучен терапевт може да ви помогне да преосмислите случилото се с вас и да ви помогне да го преодолеете. „Едно от най-успешните лечения е експозиционната терапия, при която в малки дози се излагате на нещото, което е най-травмиращо, в присъствието на някой, който ще ви ръководи и подкрепя“, казва Робъртс. Лечението може също да включва и взимане на лекарства за справяне с всички психични разстройства, които изпитвате.
Грижете се за себе си.
Съществуват множество мерки за начина на живот, които могат да ви помогнат да намалите стреса и безпокойството. Те включват йога, тай чи и медитация. Редовните упражнения също могат да ви помогне да се справите със стреса и други симптоми.
Обърнете се към другите.
Изследванията показват, че поддържането на силни социални връзки с приятели и членове на семейството е от решаващо значение за доброто психично здраве.
„За съжаление всички тези неща са трудни за изпълнение, когато човек се намира в депресивни състояния“, казва Робъртс.
Ето защо много хора може да се наложи да започнат с терапия и след това да добавят другите стратегии.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Катерина Бъчварова!