Социалното влияние и социалният натиск от връстниците при тийнейджъри
Тази статия е част от инициатива за повишаване на информираността за онлайн рисковете на Националния център за безопасен интернет, който работи за защитита на децата и младите хора в интернет и повишаване на дигитално-медийната им грамотност. Центърът има Консултативна линия за онлайн безопасност с тел. 124 123, която оказва съдействие и помощ на деца, родители и учители при проблем с дете в интернет.
Основни точки:
- Социалният натиск или влиянието на връстниците се проявява тогава, когато правиш нещо, което при други обстоятелства не би направил, за да се почувстваш приет и ценен от приятелите си;
- Влиянието на връстниците може да бъде положително или отрицателно;
- Да се справяш със социалния натиск означава да намериш баланса между това да бъдеш себе си и да се вписваш в приятелския си кръг;
- Ако имате позитивна връзка с детето си е много по-вероятно то да сподели с вас, ако се сблъска с отрицателно влияние на връстниците си. Вие като родител също имате социално влияние над детето си.
Влиянието на връстниците и социалния натиск
Влиянието на връстниците се изразява в предприемането на действия, с които се ангажираме с цел да се почувстваме приети и ценени от приятелите си. То невинаги се изразява в предприемане на действия против нашата воля.
Често чуваме и понятия като „социален натиск“. Въпреки това определението „социално влияние“ по-добре описва как поведението на тийнейджърите се моделира от желанието им да чувстват принадлежност към група от приятели или връстници. Влиянието и натиска от връстниците могат да имат положителен ефект. Например, детето ви може да бъде повлияно по посока на това да бъде по уверено, да изпробва нови дейности като спорт или извънкласни занимания или да бъде по-въвлечено в учебния процес. Но това влияние може да има и отрицателни ефекти. Като резултат от него някои тийнейджъри се ангажират с поведения, които обикновено не биха избрали като тютюнопушене или антисоциални прояви.
Социалното влияние и натиск от връстниците може да има като резултат следните поведенчески прояви при детето ви:
- избор на еднакви дрехи, прическа или аксесоари като приятелите му;
- интерес еднаква музика или телевизионни предавания като приятелите му;
- промяна в начина, по който говори или думите, които използва;
- рискови поведения и умишлено нарушаване на правила;
- по-усърдно внимание към учебните задачи или неглижирането им;
- излизане по срещи или включване в действия със сексуален характер;
- тютюнопушене или употреба на алкохол и/или други наркотични вещества.
Да бъдеш себе си и балансът със социалното влияние на връстниците
Нормално е да се притеснявате, ако виждате, че детето ви се влияе прекалено много от връстниците си или че се отрича от своите или вашите ценности с цел да се впише. Тревога, че детето ви няма да успее да каже „не“, ако е провокирано да изпробва рискови неща като бягане от училище или тютюнопушене.
Все пак социалното влияние, което се изразява в интерес към същата музика или носене на същите дрехи като приятелите му, не означава, че детето ви непременно ще се ангажира и с антисоциални или рисковани прояви.
Ако детето ви се чувства добре да бъде себе си и е щастливо с изборите си, то много по-трудно би се повлияло от връстниците си. То ще прави съзнателен избор кои от поведенията на приятелите си да приеме за свои и кои не. И вашето влияние като родител има много важна роля тук – то е най-силният фактор моделиращ ценностите и дългосрочните избори на детето ви.
С ваша помощ и с добре изградено усещане за себе си, детето ви много по-лесно ще се научи да поставя граници и да балансира социалното влияние и натиск.
Как да помогнем да детето да управлява ефектите на влиянието и натиска от връстниците
Успешното справяне с влиянието на връстниците се изразява в балансът между това да бъдем себе си и да се вписваме в група от значими други. Ето и някои идеи как можем да помогнем на децата в намирането на този баланс.
Помогни на детето да изгради самочувствие и увереност
Децата които имат силно усещане са себе си и самочувствие са по-малко податливи на негативните ефекти от социалното влияние. Изграждането на увереност в себе си може да подпомогнете като окуражавате детето да изпробва нови неща, в които могат да постигнат успех и да опитват да успеят дори когато се затрудняват.
Родителят може да бъде модел за подражание по отношение на увереността и да покаже на детето как да действа с увереност като първа стъпка към вътрешното усещане за сигурност и самочувствие. Похвалите за усилията на децата също са изключително важни за изграждането на увереност.
Поддържайте линиите на комуникация отворени
Може да направите това като останете свързани с детето си и го карате да се чувства комфортно, когато споделя за случаи на социален натиск или влияние, които го карат да се чувства зле.
Предложете му избор в начините да каже „Не“
Детето ви може да се нуждае от щадящи начини да каже „не“, ако се чувства притиснато да направи нещо, което не иска. Например, приятелите му може да го окуражават да започне да пуши. Вместо просто да откаже категорично, може да каже нещо като „Ще пропусна, влошава астмата ми“ или „Всъщност никак не харесвам миризмата на цигари“.
Осигурете на тийнейджърите начин да излязат от неприятна ситуация
Ако детето ви е попаднало в рискова ситуация би помогнало, ако може да ви пише или звънне за подкрепа. Можете дори да избере кодови съобщения в случай, че детето ви не иска да се чувства засрамено пред приятелите си, че търси помощ от родител. Например може да каже, че проверява как е болният му/й дядо, когато всъщност търси подкрепата ви.
Ако детето се обади в такава ситуация е важно фокусът да остане върху положителния избор да ви помоли за помощ, вместо върху самата рискова ситуация, в която е попаднало. Децата са много по-склонни да поискат помощ, ако знаят, че това няма да им навлече допълнителни проблеми с родители им.
Окуражавайте изграждането на широка социална мрежа и приятелски кръг
Aко детето има възможност да изгражда приятелства от много различни източници като спортни дейности, семейни активности или клубове по интереси, то ще има много повече опции и източници на подкрепа в случай, че конкретно приятелство е отишло в грешна посока.
Когато сте разтревожени заради социалното влияние и натиск върху детето ви
Можете да опознаете по-добре приятелите на детето си, ако го окуражавате да ги кани в къщи и им предоставите свободно пространство да общуват. Това също ще ви даде възможност да прецените дали социалният натиск от страна на връстниците има негативен ефект и е проблем за детето ви.
Добрата комуникация и здравите взаимоотношения с децата също им помагат да споделят по-спокойно чувствата си свързани с влиянието на връстниците им.
Ако се тревожите, че приятелите на детето ви имат лошо влиянието, критиката към тях може да накара детето ви да общува тайно и зад гърба ви. Ако детето мисли, че не одобрявате приятелите му е възможно да иска да се вижда още по-често с тях. Затова в важно да говорите и слушате без да съдите като помагате на детето постепенно да осъзнае отрицателното влияние на приятелите му.
Това означава да говорите с детето си за поведения, които не одобрявате, а не за хора, които не харесвате. Например може да кажете „Когато си с приятелите си, често влизаш в спречквания“. Това звучи по-добре от „Трябва да си намериш нови приятели“.
Полезно би било и да сте готови на компромиси. Например да оставите детето да носи специфични дрехи или да избере нова прическа, може много да помогне на връзката му с приятелите, дори и вие да не сте фенове на синята коса и скъсаните дънки. Да дадете на детето самостоятелност за някои по-безопасни избори, може да предотврати по-рисковани избори.
Кога тревогата е уместна
Ако забележите промяна в настроението, поведението, навиците за хранене и сън, които мислите, че се дължат на влиянието на приятелите, може би е време да поговорите по темата.
Част от промените в настроението и поведението са типични и нормални при тийнейджърите. Но ако детето ви е в потиснато настроение повече от две седмици и ако това лошо настроение влияе на нещата, които обикновено обича да прави, е редно да обърнете внимание на психичното благополучие на детето си.
Предупредителните знаци могат да бъдат:
- потиснато настроение, често избухване в плач, усещане за безнадеждност;
- агресия или антисоциално поведение, което не е типично за детето;
- резки промени в поведението, често без видима причина;
- проблеми със заспиването, съня или ранно събуждане;
- загуба на апетит или преяждане;
- нежелание за посещаване на училище;
- отказ от дейности, които обикновено са любими или харесвани от детето;
- изказвания свързани с желание да се откажат или мисли, че животът не си заслужава да се живее.
Ако сте разтревожени, говорете с детето си. Следващата стъпка е да се обърнете към лекуващия си лекар, който може да си насочи с местен специалист, работещ в сферата на детско-юношеското здраве или друг професионалист, който може да помогне.
Деца в риск от негативно влияние или натиск от връстниците
Някои деца са по-предразположение към негативно влияние от връстниците си. Това включва деца, които:
- имат ниско самочувствие;
- чувстват, че имат малко приятели;
- имат специални потребности.
Такива деца могат да мислят, че единствения начин да се впишат и да бъдат приети в социални групи, е да приемат поведение, нагласи и външен вид присъщ за участниците в групата.
Социалното влияние и натиск от връстниците е най-силно през ранното до средно юношество. Момчетата обикновено са по-склонни да се подадат на това влияние от момичетата.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Ваяна Качакова!